Katoliku kirik Huangtuangi külas. Foto: Scanpix

Hiina Kommunistlik Partei tahab 2022. aastaks riigi kristlaste seas viia läbi "mõttereformi", mille tarbeks üllitatakse sotsialistlikuks tõlgitud ja kommenteeritud Piibel.

Kuna Hiina Kommunistlikul Parteil pole õnnestunud alistada kõiki kristlikke kirikuid ja usklikke oma ideoloogiale, on parteijuhid võtnud nõuks kirjutada oma nägemuse järele ümber terve piibel, vahendab National File.

Möödunud aasta novembris andis Hiina Rahva Poliitiline Konsultatiivkonverents (Chinese People's Political Consultative Conference) esimees Wang Yang kuueteistkümnele Kommunistliku Partei Keskkomitees istuvale erinevate religioonide esindajale käsu, et need vaataksid üle nii Piibli kui teised religioossed tekstid ja kirjutaksid ümber nende "radikaalsed osad viisil, mis vastab Hiina rahvuslikele progressiivsetele seisukohtadele."

"Härra Wang rõhutas, et vaimulikud peavad järgima president Xi juhiseid ja tõlgendama erinevate religioonide ideoloogiaid vastavalt "sotsialismi põhiväärtustele" ja "ajastu nõudmistele"," vahendab olukorda Hiina religioonirindel Prantsuse ajaleht Le Figaro.

Piibli "vähemradikaalseks" ümberkirjutamise käsk käib kaasas "algatustega" nagu möödunud aasta septembri lõpus Ji'ani "Universumi tõeline ja algupärane allikas" nime kandvale katoliku kirikule antud käsk asendada Neitsi Maarja maal president Xi Jinpingi omaga. Lisaks kästi üle värvida kirikuhoone seinal olev koguduse nimi ja kirjutada selle asemel "järgi Parteid, kuuletu Parteile ja ole Parteile tänulik".

Järjest on suletud ka katoliku kogudusi, mis ei ole nõustunud ühinema Hiina Patriootliku Katoliku Ühendusega. Kohalike preestrite sõnul on sund liituda ametliku Katoliku Ühendusega koguduste jaoks hävitavate tagajärgedega.

"Kommunistide kontrolli alla heitmine tähendab Kiriku jaoks häda ja viletsust. Hiina Patriootliku Katoliku Ühendusega liitumine on võrdne enese kurjuse meelevalda andmisega," leiab üks Jilini provintsis teeninud ja erru läinud preester. Tema sõnul astus ta ametist tagasi, kuna ei soovi teha läbi Hiina Kommunistliku Partei ajupesu ega seda ka oma koguduse liikmetele edasi jagada.

Keskkomitee liikmed, kes Piibli ja teiste religioossete tekstide ümber kirjutamise ette võtsid, lubasid "ekstreemsed mõtted ja parteivastased ideed" välja jätta.

Kui Hiina Kommunistliku Parteiga koostööd tegevaid vaimulikke ähvardati liigse isepäisuse eest riiklikest toetustest ja vanaduspensionitest ilmajätmisega, siis Patriootliku kiriku vaimulikud tunnistasid oma armastust Partei juhtide, riigi ja oma usu vastu ja lubasid "anda oma osa Hiina unistuste – rahvuse suure ärkamise – täideviimiseks."

Hong-Kongi Hiina religiooni kristliku uurimiskeskuse (Christian Study Centre on Chinese Religion) juhi Ying Fuk Tsangi sõnul pole sellise kirikute ahistamise eesmärgiks religiooni ära kaotamine. "President Xi Jinpingi eesmärgiks on uue religioonikorra rajamine, mille eesmärgiks on "religioonituru" reguleerimine," leiab Tsang.

Alates 2018. aastast on Hiina valitsus oluliselt karmistanud usu praktiseerimise reegleid ja lisanud ohtralt nõudmisi, mida kogudused peavad täitma ning võtnud tõsisemalt ette riigi heakskiiduta tegutsevate koguduste sulgemise. Kuid Hiina valitsuse ainsaks sooviks ei ole panna kristlasi "hästi käituma". Kuni 2022. aastani kestva programmi "Edendades Hiina Kristlust" üheks eesmärgiks on "mõttereform", mille raames üllitatakse uuesti tõlgitud ja kommenteeritud Piibel, milles rõhutatakse või otsitakse sarnasusi sotsialismiga ja mille abil üritatakse panna inimesed Piiblist "õigesti" aru saama.

Sarnane "õigeks kirjutamise" programm on ette võetud ka Koraaniga.

Toimetas Karol Kallas