Hispaania tervishoiuminister Salvador Illa. Foto: Pool Moncloa/JM Cuadrado

Hispaania tervishoiuminister Salvador Illa ütles, et Hispaania loob vaktsineerimisregistri, mis hõlmab neid, kes keelduvad Covid-19 vastu vaktsineerimisest. Registri põhjal koostatakse dokument, mida võidakse jagada ka teiste Euroopa riikidega, vahendab The Guardian.

Loetud päevad pärast seda kui ELi riigid hakkasid väljastama Pfizeri/BioNTechi vaktsiini ütles Salvador Illa, et neid, kes keelduvad vaktsiinist “ükskõik mis põhjusel”, hakatakse dokumenteerima.

“Meil saab olema register, mida jagatakse samuti meie Euroopa partneritega … selles saavad olema need, kellele on seda pakutud ja kes on sellest keeldunud,” selgitas Illa. “Dokumenti ei tehta avalikuks ning seda koostatakse andmekaitse seadusi ülimalt respekteerides.”

Euroopa Komisjon ei vastanud koheselt küsimustele selle kohta, kas selle registri näol on tegemist ELi ülese initsiatiiviga või millist rolli mängib Brüssel selle informatsiooni jagamises.

Ühe Hispaania tervishoiuministeeriumi allika sõnul on register peamiselt suunatud nende kliiniliste andmete jälgimisele ja dokumenteerimisele, kes on Covid-19 vastu vaktsineeritud. Kuid selles sisalduvad ka need kes annavad rahvatervishoiu ametnikele teada vaktsiinist keeldumisest.

“Informatsiooni kogutakse eesmärgiga tuvastada, miks kedagi ei ole vaktsineeritud; kas tegemist on isikliku otsusega, veaga süsteemis või ei ole isikule selleks aega määratud,” ütles allikas, kes lisas, et registrit võidakse vajadusel jagada teiste ELi riikidega.

Detsembri alguses 3800 inimese seas läbi viidud küsitluse kohaselt oleks 40,5% valmis end kohe vaktsineerida laskma ning veel 16% ütles, et nad laseksid end vaktsineerida, kui vaktsiin tõestab end “usaldusväärsena”.

Hispaania on nende Euroopa riikide seas, keda viirus on kõige kõvemini tabanud. Hetkeseisuga on riigis olnud ligi 1,9 miljonit nakatumist ning enam kui 50 000 koroonaviirusest tingitud surma.

Tervishoiuametnikud on hoiatanud ka viiruse kolmanda laine eest. “Me ei saa ega tohiks seda välistada,” kommenteeris Illa.

Seetõttu on tervishoiuametnikud üritanud otseselt adresseerida inimeste vastumeelsust vaktsineerimise suhtes. Selleks loodi ka veebileht, kus on ära toodud vastused 25 küsimusele vaktsiinide kohta ning samuti üksikasjalik informatsioon selle kohta, kuidas erinevad vaktsiinid toimivad.

Toimetas Martin Vaher