Foto: Piqsels

Hispaania parlamendis on arutusel "päris ja tõhusa soomuutjate võrdsuse ja LGBTI õiguste garanteerimise seadus", mis lubab inimestel oma sugu "vahetada" alates 12. eluaastast.

Seaduse vastu on riigi vaimutervise eksperdid, kes avaldasid 17. oktoobril selleteemalise pöördumise ajalehes El Mundo. Seadus soovitakse kehtestada ajal kui teised riigid muudavad oma sooideoloogia seaduseid konservatiivsemateks, vahendab uudisteportaal ReMix.

Seadusele heidetakse ekspertide poolt ette, et see ei arvesta alaealiste noorte huvidega.

Seaduse taga on äärmusvasakpoolsesse parteisse Podemos kuuluv võrdsuse minister Irene Montero, keda toetab sotsialistist peaminister Pedro Sánchez, hoolimata sellest, et viimase parteis PSOE on nn "soomuutmise seadusele" tugev vastuseis ja seda eriti feministide seas.

Kui seadus vastu võetakse, siis on Hispaanias õigus oma sugu muuta ilma vanemate nõusolekuta kõigil üle 16-aastastel inimestel. 14–16-aastastel lastel on soo "muutmiseks" vaja vanemate nõusolekut. 12–14-aastastel noortel on "soomuutmiseks" vaja kohtu nõusolekut. "Soomuutjaid" tuleb kohelda kui vastassugupoole esindajaid ja näiteks on neil õigus kasutada vastassugupoole tualettruume ning osaleda viimaste spordivõistlusel. 

Kui seadus vastu võetaks, saab Hispaaniast kümnes Euroopa riik, kus on võimalik oma sugu määrata rahvastikuregistrisse esitatud avalduse alusel. Teised riigid on Belgia, Taani, Island, Iirimaa, Luxembourg, Malta, Norra, Portugal ja Šveits. Ilma vanemate nõusolekuta on noortel õigus sugu muuta neist riikidest ainult Norras. 

Seadus loodetakse vastu võtta veel käesoleval aastal.

Toimetas Karol Kallas