Chick-fil-A restoran Midtowni linnaosas, New Yorkis Foto: Scanpix/Reuters

Kristliku ja konservatiivse pere omanduses olev Ameerika Ühendriikide restoranikett Chick-fil-A peab agressiivse homolobi tõttu sulgema Inglismaal esimese restorani.

Kristlike väärtuste poolest tuntud ja konservatiivseid algatusi toetaval restoraniketil on Ameerika Ühendriikides 2400 restorani. Chick-fil-A üritab siseneda ka Ühendkuningriigi turule, kuid selle Readingis asuva Oracle’i ostusekeskuse pilootprojekt peab uksed sulgema, kuna keskus ei uuenda peale kuut kuud ja vaevalt nädal peale restorani suurt avamispidu enam nendega lepingut, vahendab Breitbart.

Oracle’i keskuse esindajate sõnul on Chick-fil-A lepingu ülesütlemine “õige tegu”. Kaubanduskeskuse otsus sündis peale Readingi LGBTQ lobigrupi Reading Pride’i kaebusi teemal, et restoranikett toetab kristlikke abiorganisatsioone nagu Päästearmee, Paul Andersoni noortekodu ja Kristlike sportlaste ühendust, mis lobigrupi arust on LGBTQ vastased ettevõtmised.

Restoranikett ajas pahemäärmuslased 2011. aastal tagajalgadele kui selle juhatuse esimees kuulutas, et tema usub abielusse ainult mehe ja naise vahel ja seetõttu ei toeta samasooliste abielu. Ettevõtte sõnul ei ole nad kunagi teinud annetusi mõne sotsiaalse või poliitilise plaani läbisurumise nimel ja täna toetavad nad peamiselt noorte- ja haridusalgatusi.

Chick-fil-A pressiesindaja sõnul esindavad restoraniketti 145 000 inimest, kelle hulgas on musti ja valgeid, gei ja traditsioonilise pere toetajaid, kristlasi ja mittekristlasi.

Oracle kaubanduskeskus ei võtnud restoraniketi vastuväiteid arvesse ja teatas: “Kuigi meie keskus otsib alati võimalust tutvustada oma klientidele uusi kontseptsioone, oleme käesoleval juhul siiski otsustanud, et ainus õige asi, mida me teha saame, on Chick-fil-A-ga peale kuuekuulist katseperioodi üürilepingut mitte pikendada.”

Reading Pride’i esindajate sõnul toetasid nende nõudmist kohalikud äärmusvasakpoolsed ja riigi tasandil opositsioonis olevate leiboristide esindajad.

Leiboristidest on 70-aastase Jeremy Corbyni juhtimisel saanud üha enam vasakule kaldu äärmuspartei. Leiboristide tänane juht on ennast kuulutanud tänapäeva “anti-imperialistiks” ja minevikus ta avaldanud palavat toetust riigijuhtidele nagu Fidel Castro ja Hugo Chavez.

Toimetas Karol Kallas