Meeleavaldus Zagrebis. Foto: portaal Vigilare

Laupäeval kogunes Horvaatia pealinnas Zagrebis erinevatel hinnangutel 15 000-20 000 inimest, et protestida koroonapasside ja muude piirangute vastu. Meeleavaldused on väiksemas mahus jätkunud ka järgmistel päevadel, vahendab Balkan Insight.

Linna peaväljakul toimunud üritusel kanti suuri plakateid nii Neitsi Maarja kujutise kui sõnumitega, nagu "Ei pimedale usule võimudesse" ning "Ela ja lase teistel elada". Pärast miitingut proovisid mõned osalejad siseneda kohaliku rahvusringhäälingu majja, kuid politsei tõkestas nende tee. Kohaliku politseiametniku sõnul püüab politsei kindlaks teha protestimarsi organiseerijaid, kuna üritus polnud ametlikult registreeritud.

Foto: Vigilare

Üritusel esines ka üksikuid intsidente meediaga – näiteks võeti Al Jazeera ajakirjanikult mikrofon käest ja osad reporterid said sõimata.

Foto: Vigilare

Esmaspäeval kogunes umbes 30 tudengit kohaliku ülikooli ette, et protestida koroonapassi nõudmise vastu ruumidesse sisenemisel. Horvaatias nõutakse alates 16. novembrist koroonapassi avalikesse kohtadesse ja riigile kuuluvatesse hoonetesse sisenemisel. Üks protestijatest ütles meediale, et ei usalda koroonavaktsiine, kuna need on tema hinnangul kiirkorras kasutusloa saanud, ning lubas seista vastu igat sorti segregatsioonile ja diskrimineerimisele.

Seni on riigis vallandatud kuus tervishoiutöötajat ja neli sotsiaaltöötajat, kes pole olnud nõus töökohas koroonatesti tegema. Horvaatias on erinevalt Eestis koroonapassiga võrdsustatud ka negatiivne test.

Riigi koroonaolukord on halvenemas – teisipäeval registreeriti nelja miljoni elanikuga riigis 4926 uut nakkusjuhtu ja 73 surma. Tervishoiuminister Vili Beroš nimetas meeleavaldajaid teisipäeval silmakirjalikeks, kuna hoolimata testimise, vaktsineerimise ja piirangute vastasusest tulevad nad haigestudes "ülekoormatud meditsiinisüsteemi uksele koputama". Beroši sõnul on piirangute ja vaktsineerimise alternatiiviks testimine. Ta süüdistas "populiste" inimeste manipuleerimises poliitilise kasu nimel.

Beroš tunnistas, et koroonapassid ei peata viiruse levikut, kuid aitavad levikukiirust alla tuua.

Toimetas Jaanus Vogelberg