Danielle Anderson. Foto: kuvatõmmis

Facebook kasutab koroonaviiruse teemal "sõltumatu faktikontrollijana" Danielle Andersoni, kes on ise Wuhani kurikuulsas laboris töötanud ja seda ka ei varja.

Breitbart kirjutas, et Anderson "lükkas ümber" Facebookis levinud Epoch Times'i dokumentaalfilmi, milles käiakse välja teooria, et viirus võis just Wuhani viroloogiainstituudist välja pääseda. Epoch Times on Hiina valitsuse suhtes kriitiline väljaanne, mida on seostatud ka kommunistliku partei poolt tagakiusatud Falun Gongi liikumisega.

Tegu pole enam äärmusliku hüpoteesiga – seda uurib praegu USA luure ja teemal on sõna võtnud ka president Donald Trump, kelle sõnul tundub see loogilise võimalusena. Veel jaanuaris peeti ideed aga vandenõuteooriaks ja tuntud alternatiivse kanali Zerohedge konto kustutati selle levitamise eest Twitterist. Hiina võimud on leket eitanud.

Oma "faktikontrollis" avaldas Anderson, et on teadlane, kes on treenitud ohtlike viirustega töötama. "Olen teinud koostööd ka Wuhani viroloogiainstituudiga ja olen selles samas laboris viimase kahe aasta jooksul erinevatel aegadel töötanud. Võin isiklikult kinnitada, et seal kasutatakse rangeid turvameetmeid. Instituudi töötajad on uskumatult kompetentsed ja töökad. Nad on suurepärased teadlased," kirjutas ta. Anderson on ise pakkunud välja, et viirus sai alguse Wuhani turult.

"Faktikontrollitud" videot saab vaadata siit:

Tegu pole esimese korraga, kui Anderson on laborit puudutanud lugusid tsenseerinud. Näiteks sai tema "ekspertarvamuse" toel valeuudise sildi veebruaris New York Postis avaldatud Steven Mosheri arvamuslugu, kus viimane soovitas Hiina valitsust mitte uskuda.

Mosher viitas muuhulgas sellele, et Hiina teadusministeerium võttis veebruaris vastu uue direktiivi, mis kohustas ohtlike viirustega tegelevaid laboreid oma turvaprotseduure parandama.

Uudise koostas Jaanus Vogelberg