Salvini (ees) ja Di Maio (taga) lahkumas 20. oktoobril valitsuskabineti koosolekult. Foto: Scanpix

Itaalias kasvatab jõudsalt populaarsust siseminister Matteo Salvini erakond Liiga, samal ajal kui parteide lõikes valimised võitnud koalitsioonikaaslase Viie Tähe Liikumise toetus libiseb allamäge.

Kui Tähed on tänase seisuga oma populaarsuse tipust kuue-seitsme protsendi jagu madalama ligikaudu 26 protsendi peal, siis Liiga on oma 17-protsendilise valimistulemuse kahekordistanud.

Mõnede vaatlejate hinnangul langeb Tähtede toetus peamiselt seetõttu, et riigi põhjaosas ollakse kahtleval seisukohal nende liidri Luigi Di Maio poolt plaanitud riiklike kulutuste suhtes.

Liiga ja selle juhi Matteo Salvini toetuse tõusu taga on ilmselt jõuline vastuseis massiimmigratsioonile ning valmidus seista vastasseisus Brüsseliga Itaalia huvide eest.

Nii valiti Salvini ühe äsjase küsitluse valguses populaarseimaks poliitikuks Itaalia ajaloos üldse.

Seejuures on arvestatav osa (16 protsenti) valimistel Viie Tähe poolt hääletanud kodanikke praeguse seisuga asunud toetama Liigat.

Tervikuna on Liiga ja Tähtede koalitsioon 57-protsendise toetusega siiski paremal positsioonil, kui ükski viimasest kuuest Itaalia valitsusest pärast sama pikka perioodi võimu juures.