Viljakombain Ahmedabadi linna lähistel asuval nisupõllul, 16.03.2022. Foto: Scanpix

Ukraina sõja tõttu on maailmas tekkimas märkimisväärne nisupuudus, kuid India on valmis ja võimeline suure osa sellest rahuldama. 

Järgneva kahe nädala jooksul parandatakse Indias nisu kvaliteedikontrolli, suurendatakse raudteel nisuvagunite läbilaskevõimekust ja sadamates laetakse nisu laevadele esmajärjekorras, vahendab India valitsuse allikaid Reuters.

India on maailmas Hiina järel suuruselt teine nisutootja, mis seoses Ukraina sõjaga üritab saada lahti nii riigi liigsetest nisuvarudest kui lõigata tulu tõusnud hindadest. 

Riigi jaoks on Venemaa – mis on maailma suurim nisueksportöör – ja Ukraina, mis on samuti üks maailma suurimaid nisu väljavedajaid, vaheline konflikt võimalus pääseda oma nisuga maailmaturule.

Vaatamata, et Indial on nisu ülearu, on selle suuremas mahus maailmaturul turustamise takistuseks kvaliteedimured ja logistilised pudelikaelad.

Kui 2020. aastal eksportis India 1,12 miljoinit tonni nisu, siis 2021. aastal oli maht 6,12 miljonit tonni.

Valitsuse allikate sõnul võib käesoleval aastal nisu ekspordimaht tõusta 10 miljoni tonnini. 

India peaministri Narendra Modi valitsus on rakendanud nisu kavliteedikontrolli teenistusse 213. riigi poolt tunnustatud toidulaborit, mis peaks tegema selgeks, et India on valmis ja võimeline varustama maailma kõrge kvaliteedi ning suure proteiinisisaldusega nisuga.

Samuti luuakse sadamate lähedusse suuremad nisu ladustamise võimalused, et nisu tootvatest osariikidest saabuvad vagunid oleks võimalik kiiremini tühjaks laadida.

Indias toodetakse nisu rohkem kui seda vajatakse ja riik ostab talunikelt nisu nende toetamise pärast kokku. Suurem eksport aitaks ühekorraga suurendada nii põllumeeste tulusid kui vähenda riigi koormat.

Venemaa müüs 2020.–2021. hooajal maailmaturule 38,5 miljonit tonni nisu, Ukraina samal ajal 16,6 miljonit tonni.

Toimetas Karol Kallas