Toonane kultuuriminister ning praegune sotside juht Indrek Saar leidis mullu novembris valitsuse pressikonverentsil Mary Krossi poolt kokku valetatud rünnakut kommenteerides, et Eesti on jõdnud rusikapoliitikasse. Oma ametliku pöördumisega riigi kodanike poole peaministri asetäitja ülesannetes väljendas Saar seega selgelt avalikku huvi Krossi valeütluse vastu ning aitas ühtlasi kaasa selle suurendamisele.

“Viimaste päevade sündmused paraku ei luba mul kohe asuda valitsuse päevakorra juurde, vaid ma pean teiega jagama oma muret. Nii kurb kui see ei ole, tuleb tänasel päeval mulle öelda, et Eesti on jõudnud rusikapoliitikasse,” alustas toonane kultuuriminister Saar peaministri asetäitjana valitsuse pressikonverentsi.

“Rusikapoliitika tähendab, et rusikatest on saanud poliitika teostamise vahend ja poliitikast on saanud rusikate õigustamise vahend. Rusikapoliitika tähendab, et tegemist ei ole kaklusega kusagil baari taga, vaid et rusikatega tehakse poliitikat. Põhjused, miks sinu pihta visatakse kive, miks sind pekstakse jalgadega, miks sinu pihta sülitatakse, on poliitilised.”

“Rusikapoliitika tähendab, et mõisted “Eesti” ja “meie rahvas” on kaaperdatud, sest jalgadega pekstakse sinimustvalgete all, naisterahvaid loobitakse kividega, rinnas rukkilillemärk. Ja kui kõlavad üleskutsed kedagi üles puua, nimetatakse sada rahvakunstiks,” levitas Saar mullu Krossi valesid.

“Rusikapoliitika tähendab, et siit edasi ja ole minna mitte kuhugi. Sest see tähendab, et me kõik vastutame selle tekkimise ja vohamise eest. Lõpuks meie kõik.”

“Ja kui me märka, kui me ei seisa vastu, kui me ei ütle, kui me ei takista, kui me ei tee selgeks, et eesti rahvas tähendab rahvast, kes räägib või laulab, mitte ei peksa, siis on rusikapoliitika võitnud,” hoiatab Saar avalikkust.

“Seega, head sõbrad, ma kutsun kõiki hoolimata poliitilistest eelistustest, maailmavaatest ja ideoloogiast ütlema selgelt, avalikult ja korduvalt: vägivallal ja rusikapoliitikal ei ole Eestis kohta. Tänan!”

Toimetas Martin Vaher