ISIS-e võitlejad. Foto: Wikipedia

Saksamaa politsei on ühe moslemite äärmusrühmituse Islamiriik kahtlusaluse ööpäevaringseks valveks kulutanud üle 95 000 töötunni, mis on läinud maksma miljoneid eurosid.

Saksa riik on nimetatud Süüria päritolu moslemi, keda on viimased kolm aastat määratud elama Bitterfeldi nimelises külas, valvamise peale kulutanud üle viie miljoni euro, kuna teda peetakse selliseks ohuks, mis nõuab ööpäevaringset mehitatud valvet, vahendab uudisteportaal Remix.

Saksi-Anhalti liidumaal asuva küla elanikele avaneb igal päeval vaatepilt. Kui 19-aastane süürlane Ayman N soovib minna näiteks poodi, järgnevad talle mõne meetri kaugusel neli erariietuses politseinikku kahe autoga.

Süüria moslemil ei ole lubatud minna oma elukohast kaugemale kui lähedalasuvasse poodi ja ta peab kandma ümber oma jala jälgimisseadet.

Ajalehe Magdeburg Volksstimme andmetel on tema valvamiseks kulutatud üle 95 000 politseiametnike töötunni. Politseiametniku töötasu on 52 eurot tunnis, mis teeb ühes päevas kokku 5000 euro ümber (4992€) ja kogu tema valvamise aja peale viis miljonit eurot. Sellele üüratule summale lisanduvad veel autode, muu varustuse ja ametkondlikud halduskulud.

Ühes vahetuses valvavad Süüria moslemit neli politseinikku, milleks läheb vaja ööpäevas 12 inimest, kellest suurem osa on pärit Magdeburgi linnast.

Olukord on kestnud alates 2017. aastast. Kriitikute sõnul tegemist järjekordse näitega, kui vale oli kantsler Angela Merkeli otsus avada 2015. aastal Saksamaa piirid sisserändajatele. Ressursside raiskamine on ajanud kopsu üle maksa ka Saksamaa politseinike ametiühingutel.

Ühe ametiühingu esindaja Uwe Bachmani sõnul on tegemist “äärmiselt kahetsusväärse olukorraga”.

“Me ei saa teda igavesti valvata. Selline püsivalve hoiab kinni ressursid, mida on hädasti vaja mujal,” kurjustab Saksamaa Politseinike Ühenduse (BDK) juht Peter Meißner.

Süüria moslemi valvamise põhjuseks on kahtlustus, et tegemist on terroristiga ja ta ootab Berliini Ülemkohtu kohtuistungit.

2017. aasta augustis algatas Halle piirkonnakohus Ayman N jälgimise, kuna oli põhjust arvata, et ta kavandab tõsist, riiki ohustavat vägivallategu.

Viidatud ISIS-e sõbrast Süüria moslem, kes saabus Saksamaale 2015. aastal saatjata alaealise põgenikuna, elas kuni 2017. aasta jaanuarini Osternienburger Landis ja suhtles omasugustega ilmavõrgu vahendusel.

Prokuröride sõnul hankis ta interneti vahendusel endale õpetuse, kuidas teha Kalašnikovi automaati ja ta päris sõnumites, kust saada relvi ja juhiseid ning kuidas valmistada plahvatavat enesetapuvööd. Lisaks tunnistas ta variagendile, et tal on kavas “midagi suuremat”, sealhulgas rünnak Berliinis.

Peale 2017. aasta septembris toimunud kolmepäevast suletud kuulamist otsustas piirkonnakohus, et nemad enam Ayman N-i eest ei vastuta ja saatsid asja edasi Berliini ringkonnakohtusse, kuna selgus, et tegemist on välismaisesse terrorirühmitusse kuuluva isikuga.

Kuid sama aasta septembris Berliini apellatsioonikohus peatas peale nelja päeva ajutiselt kuulamised, kuna leiti, et Süüria moslemi tegusid ja kavatsusi on vaja põhjalikumalt uurida.

Hetkel uurib väidetava terroristi tegevust Naumburgi peaprokurör ja tema sõnul on tegemist nii suure võimaliku ohuga, et teda on vaja ööpäevaringselt valvata.

Toimetas Karol Kallas