Uuringufrima SWG läbiviidud küsitlus näitab, et Salvini partei toetus kasvab jätkuvalt ja ulatub tänaseks kolmekümne kaheksa protsendini. Foto: Scanpix

Itaalia siseministri Matteo Salvini juhitud partei Liiga toetus on arvamusküsitluste järele tõusuteel ja trendid osutavad, et see võib jõuda peatselt kuni neljakümne protsendini.

Uuringufrima SWG läbiviidud küsitlus näitab, et Salvini partei toetus kasvab jätkuvalt ja ulatub tänaseks kolmekümne kaheksa protsendini. Küsitluste suundumused osutavad, et peatselt võib Liiga toetus ulatuda neljakümne protsendini, vahendab Breitbart.

Kui lähiajal korraldataks Itaalias valimised, siis võiks Liigast saada Teise Maailmasõja järgse Itaalia üks populaarsemaid parteisid, mis konkureeriks tänaseks tegevuse lõpetanud Kristlik Demokraatliku partei 1948. aastal saavutatud, seni Itaalia suurima, 48,51-protsendise häältesaagiga.

Liiga koalitsioonikaaslase Viie Tähe Liikumise (M5S), mis 2018. aasta valimistel pälvis suurima toetuse, poolehoid kukub ja tänaseks toetab nimetatud parteid 17,3 protsenti küsitletutest. See on pea kaks korda väiksem toetus kui Liigale anti viimastel üldvalimistel.

Käesoleva aasta Europarlamendi valimistel pälvis Liiga suurima, 34,27 protsendise toetuse.

Liigale järgneb viimases toetusküsitluses vasakpoolne Demokraatlik Partei (PD), mille toetus on 22 protsenti. PD pälvis teise koha ka Europarlamendi valimistel.

2018. aasta üldvalimistel ühendas Liiga jõud rahvuslik-konservatiivse Itaalia Vendade (FdI) ja endise peaministri Silvio Berlusconi Forza Italiaga. Küsitlustest selgus, et FdI, mida juhib aktivistist Georgia Meloni, toetus on märksa suurem kui Berlusconi parteil.

Itaalia valitsuse liikmed pole peale eurovalimisi väga hästi läbi saanud ja tänaseks levivad kuuldused, et Salvini ja M5S juhi Luigi Di Maio lahkhelid on põhjustanud suure kriisi, mis võib viia sügiseste erakorraliste valimisteni.

Käesoleva nädala alguses kirjutas itaalia päevaleht Il Giornale, et M5S ja PD võivad sõlmida liidu. Võimaliku ühenduse üheks märgiks peetakse asjaolu, et PD Sitsiilia sekretär David Faraone visati parteist välja, kuna ta oli kahe partei alliansi vastane.

Juulikuu keskel tõusis äkkvalimiste teema päevakorda, kui Itaalia president Sergio Mattarella palus Salvinil võimalike valimiste suhtes kiiresti otsus langetada, et uue valitsuse saaks ametisse nimetada enne oktoobrit. Oktoobris peaks Itaalia parlament võtma vastu järgmise aasta riigieelarve. Väidetavalt on suurem osa Salvini nõunikest äkkvalimiste poolt.

Lisaks pole Liiga rahul olukorraga, kus M5S kasutab Itaalia nõndanimetatud "Russiagate" skandaali – Salvini ja Liiga väidetavalt lähedasi suhteid Venemaa presidendi Vladimir Putiniga – ära parteile kaigaste kodaratesse loopimiseks.

Karol Kallas