Saksa laev "Humanity 1" koos pardale jäetud illegaalsete migrantidega Catania sadamas Foto: Scanpix

Itaalia uus valitsus keelas Saksa mittetulundusühingu laeval merelt üles korjatud illegaalsed migrandid sadamas maha panna, erand tehti haigetele ja lastega emadele. 

Saksa mittetulundusühingu "SOS Humanity" laev "Humanity 1", mis oli Vahemerel võtnud peale 179 illegaalset migranti, tahtis Sitsiilias Catania sadamas migrandid maale lasta, vahendab meediakanal Deutschland Kurier. Illegaalse sisserände osas karmima hoiaku võtnud valitsus keelas selle ära, tehes erandi vaid haigetele, lastega emadele ja alaealistele, kokku 144 inimesele. 35 täisealist meest pidid pardale jääma ja "Humanity 1"-l kästi merele tagasi minna. 

"Mitte Itaalia ei pea tegelema migrantidega, kes välismaiste organisatsioonide poolt Vahemere keskosas "merehädast päästes" peale korjatakse, vaid see riik, kelle lipu all laev sõidab. "Humanity 1" puhul järelikult Saksamaa. Laev on justkui Saksa saar Vahemeres", sõnas Itaalia siseminister Matteo Piantedosi. Seetõttu peaks laeval olevate migrantidega tegelema Saksamaa. 

Itaalia regionaalminister Roberto Calderoli näeb vastutust ka mittetulundusorganisatsioonidel. "Ma kahtlen, et tegemist on ka päriselt merepäästesituatsioonidega. Pigem usun, et siin smugeldatakse inimesi, kes kokkulepitud ajal nn päästelaevade poolt üles korjatakse. Me ei vaja [illegaalsete migrantide] meretaksosid," toonitas Calderoli ja lisas, et "sõnum, mis tuleb edastada, kõlab järgmiselt: kui keegi illegaalselt [Itaaliasse]sisse rändab, siis saadetakse ta koju tagasi."

Toimetas René Allik