Antonio Tajani. Foto: Scanpix

Itaalia välisminister Antonio Tajani tuli välja avaldusega, et Euroopa Liit peaks moodustama oma ühendatud armee, mis võiks mängida maailmas jõulisemat rolli "rahuvalves ja konfliktide ennetamises".

Itaalia ajalehele La Stampa antud intervjuus ütles Tajani, et tihedam Euroopa kaitsekoostöö on tema juhitava partei Forza Italia prioriteetide seas.

"Kui me tahame olla rahuvalvajad maailmas, vajame Euroopa sõjaväge. Ja see on põhiline eeltingimus, et meil oleks tõhus Euroopa välispoliitika," sõnas Tajani hiljuti avaldatud intervjuus.

"Maailmas, kus on sellised võimsad mängijad nagu Ameerika Ühendriigid, Hiina, India ja Venemaa – kriisidega Lähis-Idas ja Vaikse ookeani piirkonnas –, saab Itaalia, Saksamaa, Prantsusmaa või Sloveenia kodanikke kaitsta üksnes see struktuur, mis on meil juba olemas, nimelt Euroopa Liit," lisas ta.

Euroopa kaitsekoostöö on tõusnud poliitilisse päevakorda oluliselt jõulisemalt pärast Venemaa sissetungi Ukrainasse kaks aastat tagasi.

Siiski on jõupingutused hetkel keskendunud primaarselt NATO laienemisele, kuna eelmisel aastal liitus sõjalise blokiga veel ELi liikmesriik Soome ja käsoleval aastal Rootsi.

Tajani lisas veel, et 27 liikmesriigist koosnev EL peaks oma juhtimist ühtlustama ning omama ühtset eesistujariiki, mitte jätkama praeguse Euroopa Ülemkogu eesistuja ja Euroopa Komisjoni presidendi struktuuriga.

Välisminister sai Forza Italia juhiks pärast Silvio Berlusconi surma eelmisel aastal.

Toimetas Adrian Bachmann