Foto: Bigstockphoto

Itaalias Bolognas tahetakse käesoleva aasta sügisel lasta käiku äpp, millega kodanikud saavad hea käitumise eest koguda punkte, vahendab Frankfurter Allgemaine Zeitung.

Smart Citizen Wallet-nimelise äpi kaudu saavad itaallased hakata koguma punkte hea käitumise eest nagu näiteks prügi sorteerimine, ühiskondliku transpordi kasutamine, trahvide puudumine, energia kokkuhoidlik kasutamine jne. 

Äpp on eksperimentaalselt Roomas juba kasutusel, kirjutab Corriere di Bologna. Hea käitumise eest saab koguda punkte sarnaselt poodide boonuspunktide süsteemiga. Kogutud punktide eest võimaldatakse kodanikule teatud soodustusi ja tasuta kultuuriüritusi, edaspidi "hea käitumise" soodustuste ja premeerimiste valik laieneb. 

Äpp on väga sarnane Hiinas testimisel oleva süsteemiga, mida arendatakse juba 2014. aastast. Kes hästi käitub, see saab lihtsamalt pangalaenu ja reisimisvõimalusi. Kes eirab nn hea kodaniku stereotüüpi, peab arvestama nii reisipiirangutega kui ka suuremate maksudega. 

Hiinas on süsteem seotud ka kaamerate valvega ja muude andmetega, mida edastab nutitelefon, kui telefoniga tehakse toiminguid, reserveeringuid või makseid. 

"Järgnevatel aastatel peaks mitmed teenused Itaalias minema digitaalseks. Meil on tegemist ambitsioonika projektiga, mis tuleb ehitada tugevale põhjale," kommenteeris Massimo Bugani, Bologna Digitaalse Agenda direktor. "Ilmselgelt kedagi äpiga liituma ei sunnita," lisas Bugani. 

Frankfurter Allgemeine Zeitungi lugejaküsitluses pidas sellist totaalse jälgimise süsteemi valeks 88% lugejatest, 6% kiitis sellise äpi heaks ja 6% jäid kahevahele oma seisukoha võtus. 

Selliste süsteemide kasutuselevõtt muudab põhimõtteliselt avalikku elu. Itaalia autorite grupp Ippolita analüüsis taolist süsteemi 2016. a. ilmunud raamatus "Elektrilised hinged" ("Anime elettriche"). Sellises ühiskonnas jagatakse nn voorusliku käitumise eest punkte, mis omakorda avab pääsu hüvedele ja paremale heaolule. Ühiskond muutub organisatsiooniks, kus kehtib nn aktsepteeritava või hea käitumise norm. Need, kes seda normi ei järgi või piisavalt usinalt ei järgi, muutuvad organisatsiooni silmis mässajateks ja rikkujateks. 

Toimetas René Allik