Jaak Madison Euroopa Parlamendi ees kõne pidamas, 14.09.2022. Foto: ekraanitõmmis

Jaak Madison pidas Euroopa Parlamendi ees kõne, milles osutas, et energiakriisi põhjuseks on "viimase kahekümne aasta hullumeelne rohepoliitika", mille algataja on suuresti Euroopa Komisjon ja millele on kaasa aidanud selle tänane esinaine.

Kolmapäeval 14. septembril pidas Euroopa Komisjoni esinaine Ursula von der Leyen Euroopa Parlamendi ees oma aasta olulisema kõne "olukorrast Euroopa Liidus". Peale kõne said üheks minutiks sõna saadikud, kelle seas oli ka Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esindaja Madison. Alljärgnevalt on Madisoni kõne kirjas täiskujul.

Tänan väga proua president von der Leyen. Kallis Guy Verhofstadt. [Verhofstadt sai sõna enne Madisoni.] 

Energia hinnad hakkasid tõusma juba kuus kuud enne Ukraina sõda. Meil olid probleemid kõrgete energahindadega juba eelmise aasta detsembris ja selle aasta jaanuaris.

Ma alustan Guy'iga, kuna ta väitis, et kõrgetes hindades on süüdi [Vladimir] Putin. Ma pean sind [Verhofstadti] parandama. [Energia] hinnad hakkasid tõusma juba kuus kuud enne [Ukraina] sõda. Meil olid probleemid [kõrgete energahindadega] juba eelmise aasta detsembris ja [selle aasta] jaanuaris. 

Putin oli päästikuks [energiakriisi] tõelistele põhjusele, milleks on viimase kahe aastakümne hullumeelne rohepoliitika.

Me vihkame fossiilkütuseid, me vihkame tuumaenergiat, nagu seda teeb Saksamaa. [Madison osutas siinkohal parlamendisaali ees istuvale Leyenile.] Kindlasti on see täiuslik idee "paneme kinni kõik tuumajaamad", kuna need on väga pahad ja väga riskantsed. Loodame ebastabiilse tuule ja päikese peale. [Saalist kostsid "liberaalide" karjed.] Lihtsalt suurepärane idee!

Minge jaanuaris Rootsi, seal on "väga palju" päikest. Seal on ilus, nagu suvel Hispaanias. Absoluutselt stabiilne energia. 

See [roheenergia] on põhjus, miks me andsime Putinile võimaluse meiega energia kaudu mängida. Samamoodi on see proua von der Leyeni süü.

Mida tegi Euroopa Komisjon siis kui Saksamaa alustas Nord Stream 2 ehitamist? Mitte midagi! Nad ütlesid, et see pole poliitiline, vaid ainult majanduslik projekt. Pole olemas majandust ilma poliitikata! See [energiakriis] on samuti teie [Leyeni] süü.

[Madisoni minutine sõnavõtu aeg sai läbi ja Euroopa Parlamendi president Roberta Metsola palus tal lõpetada. Madison jätkas kiirustades. Edasine kõne toimus Metsola pideva vahelesegamise saatel.]

Te [Leyen, kes oli 2013.–2019. Saksamaa kaitseminister] olete vastutav viimase kahe aastakümne Saksamaa kaitsepoliitika eest kui te ei investeerinud midagi Saksamaa kaitsejõududesse. Nüüd olete te üllatunud, et "oeh, me ei saa Ukrainat aidata" ja venelased mängivad meiega. 

See [energiakriis ja kaitseinvesteeringute eiramine] on tõeline põhjus. Putin tegi tõelise probleemi avalikuks.

Toimetas Karol Kallas