Jaak Valge saates "Välgatused". Foto: Objektiiv

Ajaloolane ja riigikogu liige Jaak Valge leiab Postimehes avaldatud arvamusloos, et praeguse valitsuse suhtumine vaktsiiniskeptikutesse on olnud arrogantne ja ühiskonda lõhestav.

Valge märgib, et ei soovi seada kahtluse alla meditsiiniekspertide seisukohti näiteks maskide efektiivsuse osas, kuid tõdeb, et statistiliselt on näha vaktsiinide oodatust märksa väiksemat kaitset nakatumise eest mh Iisraeli ja Ühendkuningriigi näitel.

Valge sõnul paistab, et valitsusel puudub süsteemne plaan, mistõttu raiutakse üha rohkem vaktsineerimise nõudmist, ent seejuures murenevate argumentidega. Kuna vaktsiinide nakatumisvastane toime on märksa väiksem kui loodetud või isegi puudub üldse, pole tema sõnul mõtet vaktsineerituid ja teisi eristada, st mittevaktsineerituid diskrimineerida. Samuti pole Valge hinnangul mõtet üritada iga hinna eest riskirühmadesse mitte kuuluvate inimeste kaitsepookimist laiendada.

Riigikogulane tõdeb, et praeguse kriisi tõttu vähenenud ühiskonna sidusus nii Eestis kui Lätis ja Leedus on tõsiselt murettekitav. Ühe võimaliku lahendusena pakub Valge välja laiapõhjalise, kõiki parlamendiparteisid koondava uue valitsuse moodustamist.

"Ilmselt läbime praegu suurimat kriisi alates iseseisvuse taastamise ajast. Kriisi lõppu pole veel näha, aga ühiskonna sidususe kadu tekitab äärmiselt suurt muret ning meie Balti naabrite juures toimuv muret ei vähenda. Mina olen vaktsineeritud ja mul on praeguste tõendite valguses alust arvata, et ühiskonnana me pigem võidame kaitsepookimisest. Samas mõistan täiesti vaktsiinivastaste muresid. Nende naeruvääristamine ja pretendeerimine tõemonopolile oludes, kus keegi täit tõtt ei tea, tekitab probleeme juurde," kirjutab Valge.

Täismahus saab Valge mõtteid lugeda Postimehest.

Toimetas Jaanus Vogelberg