Poliitik ja ajaloolane Jaak Valge. Foto: Illimar Toomet

Riigikogu liikme Jaak Valge (EKRE) sõnul peavad prokuratuur ja KAPO hiljutise keskerakondlase Siret Kotka väljaütlemise valguses, et valitsuskriis kutsuti esile abielureferendumi eelnõu nurjamiseks, jagama avalikkusele põhjalikke selgitusi. Samuti peaks Valge sõnul oma väiteid täpsustama ka Kotka ise.

ERRis avaldatud arvamusloos leidis Valge, et enne Porto Franco skandaali avalikukstulemist olid abielureferendumi vastaste väljavaated riigikogus obstruktsiooniga jätkata haihtumas, kuna halvamaitseliste parandusettepanekute tõttu oleks edasine obstruktsioon ühiskonnas juba selgelt hukka mõistetud.

Poliittehnoloogiliselt oleks aga Valge hinnangul referendum olnud Keskerakonnale kasulik, kuna uuringutulemuste kohaselt oleks erakonna toetajad ülekaalukalt hääletanud "jah", mis omakorda oleks tõstnud ka erakonna šansse järgmistel valimistel.

Valge hinnangul on seetõttu kummaline nii Keskerakonna otsus koalitsioon laiali saata kui ka fraktsiooni aseesimehe Siret Kotka poolt Virumaa Teatajale öeldu, et "kriis kutsuti esile ajastatult, et ajada nurja abielureferendumi teemade arutamine parlamendis". Valge hinnangul viitab Kotka kriisi esilekutsujana prokuratuurile ja KAPOle – viimane pole teadaolevalt oma väidet täpsustanud.

Valge hinnangul tähendab eriteenistuste tugi või nõue valitsuse vahetuseks riigipööret.

Toimetas Jaanus Vogelberg