Jaapani poiss issi kukil. Foto: Yokota Air Base

Valitsuse andmetel on Jaapanis sündinud laste arv langenud kaheksandat aastat järjest, jõudes eelmisel aastal rekordiliselt madalale tasemele, teatab ABC News.

2023. aastal sündis Jaapanis 758 631 last, mis tähistas ühtlasi 5,1 protsendi suurust langust võrreldes 2022. aastaga, näitasid riigi tervishoiu- ja hoolekandeministeeriumi andmed.

Tegemist on madalaima sündide arvuga alates 1899. aastast, mil Jaapanis alustati demograafilise statistika ülestähendamist. 

Aasta lõikes vähenes ka abielude arv: täpsemalt 5,9 protsenti 489 281 paarini, langedes esimest korda 90 aasta jooksul alla poole miljoni. 

Abieluvälised sünnitused on Jaapanis haruldased, sest riigi pereväärtused põhinevad tänini traditsioonilisel mudelil.

Uuringud näitavad, et paljud nooremad jaapanlased ei soovi enam abielluda ega luua perekonda, kuna neid heidutavad halvad tööväljavaated, kõrge elukallidus (mis jätkab tõusmist kiiremini kui palgad).

Nutvaid beebisid ja väljas mängivaid lapsi peetakse Jaapanis üha enam häirivaks tüütuseks ning paljud noored vanemad tunnistavad, et nad tunnevad end seetõttu ühiskonnast isoleerituna.

Jaapani esimene riigisekretär Yoshimasa Hayashi ütles ajakirjanikele, et jätkuv sündimuse vähenemine on viinud Jaapani "kriitilisse seisu" 

Peaminister Fumio Kishida on nimetanud sündide põuda "suurimaks kriisiks, millega Jaapan silmitsi seisab", ning esitanud omalt poolt meetmete paketi, mis sisaldab rohkem toetusi sünnitajatele, lastele ja noortele peredele.

Samas on eksperdid skeptilised, kas valitsuse jõupingutused osutuvad tõhusaks, kuna seni on need keskendunud peamiselt inimestele, kes on juba abielus või plaanivad lapsi saada, jättes sealjuures tähelepanuta noored, kes ei soovigi peret luua. 

Jaapani sündimus on langenud 50 aastaga 2,1 miljonilt vastsündinult aastas 760 000 peale. See on näitaja, mida kõige pessimistlikumad demograafid ennustasid saabuvaks alles 2035. aastal.

Toimetas Markus Järvi