Väidetav "silmus". Foto: kuvatõmmis

USAs puhkes mõne päeva eest skandaal, kui populaarse ringrajasõidu sarja NASCAR ühe mustanahalise juhi garaažist leiti väidetavalt silmus. Nüüd on selgunud, et tegu oli tõenäoliselt garaažiukse alla tõmbamiseks mõeldud nööriga, mis oli seal vähemalt aasta rippunud.

Pühapäeval puhkes skandaal, kui NASCARi ainsa täiskohaga mustanahalise juhi Bubba Wallace'i garaažist leiti väidetavalt ühe tiimiliikme poolt "silmus". Seejuures on Wallace seotud Black Lives Matter (Mustad Elud Loevad) liikumisega – näiteks on ta kandnud enne võistlust George Floydi tapmisele viitavat särki kirjaga "Ma ei saa hingata".

Esmaspäeval korraldas NASCAR mehe toetuseks suure aktsiooni – ta sõitis oma võistlusautoga aeglaselt mööda rada, kõik ülejäänud sõitjad ja mehhaanikut autot ümbritsemas. Nascar'i juht Steve Phelps teatas, et kes iganes silmuse ülesriputamise eest vastutab, saab spordialalt eluaegse keelu. Asja asus uurima Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI).

Eile jõudis Wallace Fox News'ile teatada, et silmuse ülesriputaja "ei suuda mu naeratust ära võtta". Veel arvas mees, et juhtum aitab spordiala paremuse suunas muuta.

Täna teatas aga FBI, et nende uurimustöö on juba lõpule jõudnud. "Silmus" oli nädal tagasi Wallace'i käsutusse antud garaažis rippunud juba vähemalt 2019. aasta oktoobrist alates. Ja tegu polnud mitte poomisnööri, vaid garaažiukse alla tõmbamiseks mõeldud nöörijupiga, mis oli silmuse kujuga.

Wallace skandaali ülespuhumise eest vabandanud pole. CNNile antud intervjuus jäi tal õigust ülegi. "See on selgelt silmus. FBI ütles, et see on silmus. NASCAR ütles, et see on silmus. Võin kinnitada, et see oli silmus. Ma pole midagi sellist kunagi varem näinud," rääkis ta. Samas möönis Wallace, et "silmus" polnud konkreetselt tema pihta suunatud.

Tema sõnul ei suuda väited, et kogu skandaali puhul on tegu võltsinguga, teda "murda".

Sarnane furoor tekkis USAs mullu jaanuaris, kui mustanahaline näitleja Jussie Smollett väitis, et Trumpi mütse kandvad kaks valget meest ründasid teda Chicago tänaval ja sidusid talle muuhulgas silmuse ümber kaela.

Hiljem selgus, et näitleja oli maksnud kahele nigeerlasele (kes olid varem temaga koos näitlejatena töötanud) 3500 dollarit, et nood aitaks tal võltsingut korraldada. Nüüd võeti Smollett ise võimude poolt pihtide vahele vihakuriteo lavastamise eest. 2019. aasta märtsis jõudsid Smolletti kaitsjad prokuröridega kokkuleppele, kus tema vastu suunatud süüdistustest loobuti. Smollett pidi tegema ühiskondlikult kasulikku tööd ja jätma riigituludesse 10 000 dollarit.

Tänavu veebruaris esitati aga mehele eriprokuröri poolt samas asjas kümme uut süüdistust. Esialgu oli süüdistustest loobunud mustanahaline piirkonna prokurör Kim Foxx.

Toimetas Jaanus Vogelberg