Illustratsioon: Bigstockphoto.com

Endine kindlustusmaakler ja täna finantsnõustamise valdkonnas tegutsev Jeff Harris kirjutab mõttekoja Ron Paul Institute'i portaalis, et kui muidu on kindlustusettevõtted igasuguste riskide suhtes äärmiselt ettevaatlikud, siis Covid-19 pandeemia on nende jaoks olematu tähtsusega sündmus.

Loogliselt võiks järeldada, et kui meil on tõepoolest tegemist "kõige hullema pandeemiaga pärast 1918. aasta Hispaania grippi", siis elukindlustustuspoliise müüvad kindlustusettevõtted hakkavad Covid-19st tingitud meeletute kahjude vältimiseks oma riske maandama. Ma ise pole elukindlustuspoliise müünud juba seitse aastat ja nii mind tõsiselt huvitas, mis täna kindlustussektoris toimub. Ma helistasin ühele kindlustusmaaklerile, kes vahendab sadade suurte kindlustusfirmade pakkumisi ja kellega ma kunagi koostööd tegin ning uurisin, kuidas Covid-19 on elude kindlustamise äri mõjutanud.

Loomulikult olin ma üllatunud kui kuulsin vastuseks, et "kõik toimub nagu tavaliselt". Tuttav maakler mainis küll, et kui eelmisel aastal hakkas Covidi hüsteeria hoogu koguma, siis ettevõtted muutsid oma lepinguid rangemateks, müüsid vähem lepinguid ja vähendasid pakutava kindlustuskaitse mahte, kuid aja möödudes, kui hakkasid saabuma turuolukorda kirjeldavad "kõvad" andmed, siis pöördusid kindlustusfirmad oma tavaliste ärimudelite juurde tagasi.

Ma täpsustasin enda küsimust ja uurisin, kas kindlsustusettevõtted nõuavad enne lepingu sõlmimist, et inimene teeks Covid-19 testi ja tema vastas, et ta ei tea küll, et ükski ettevõte seda küsiks.

Kas see pole mitte huvitav? Maailmale kukub kaela aastakümnete kõige surmavam pandeemia, mille hukutavad mutatsioonid viivad hauda miljoneid  süütuid inimesi ja kindlustusfirmadel on täiesti ükstakõik?

Ma jätkasin küsimusega, kas tuhande elukindlustuspoliisi hulgihind on Covid-19 tõttu tõusnud ja taas ta vastas, et midagi ei ole muutunud. Hinnad on enam-vähem samasugused, nagu need olid enne Maad laastavat Covid-19 pandeemiat.

Kindlustusettevõtted on riskide suhtes väga tundlikud. Neile ei meeldi kohe mitte üldse, kui nad peavad asjata suuri summasid kellelegi välja maksma ja nii raha kaotama. Fakt, et kindlustusfirmad käsitlevad Covid-19 kui olematu tähtsusega sündmust peaks olema indikaatoriks, et midagi on kogu pandeemia müüdi juures väga valesti.

Toimetas Karol Kallas