
Mõjuka majandusteadlase ja politoloogi Jeffrey Sachsi sõnul otsustavad viimastel aastakümnetel Euroopa Liidu ja selle liiduvabariikide "suuri asju" nende eest Ameerika Ühendriigid, mille tõttu on maailmajagu saanud rängalt kannatada.
Majandusteadlane ja politoloog Jeffrey Sachs esines 21. veebruaril Saksamaa Sahra Wagenknechti Liitu (BSW) esindava eurosaadiku Michael von der Schulenburgi ja Küprose eurosaadiku Fidias Panayiotou kutsel 21. veebruaril Euroopa Parlamendis.
Sachs alustas oma ettekannet väitega, et nii Jugoslaavia sõja 1999. aastal kui sellele järgnenud Lähis-Ida, Põhja-Aafrika ja Ukraina sõjad on algatanud Ameerika Ühendriigid ning Euroopa on nende eest maksnud ränka hinda.
Sachsi sõnul arvasid Ameerika Ühendriigid peale Nõukogude Sotsialistlike Vabariikide Liidu lagunemist 1991. aastal, et nemad on nüüd maailmas peremehed ja võivad teha, mis pähe tuleb ning ei pea arvestama mitte kellegi "punaste joonte", huvide ega rahvusvaheliste õiguslike raamistikega.
Alates sellest ajast pole Euroopal olnud mitte mingisugust iseseisvat välispoliitikat, mitte mingisugust ühist ega selget häält, ainult kuuletumine Ameerika Ühendriikidele. Viimane kord kui Euroopal oli mingisugune iseseisev hääl, oli 2003. aastal kui Prantsusmaa ja Saksamaa hakkasid vastu Ameerika Ühendriikide Iraagi sõjale, leidis politoloog.
Lõplikult kaotas Euroopa iseseisvuse Sachsi sõnul 2008. aastal, kui NATO Bukaresti tippkohtumisel avati tee sõjalisse liitu Ukrainale ja Gruusiale.
Sachsi kinnitusel lubati Mihhail Gorbatšovile ja NSVL-i juhtkonnale Ameerika Ühendriikide valitsuse poolt Saksamaade taasühinemise ajal, et NATO itta ei laiene. Seda tõestab suur hulk Ameerika Ühendriikide Riigiarhiivi avalikke dokumente.
Zbigniew Brzezinski "Suur malelaud" on Sachsi sõnul Ameerika Ühendriikide süvavõimu struktuuride koostatud Ameerika Ühendriikide maailmakorra projekti avalikkusele suunatud kirjeldus.
Jeffrey Sachs on Columbia Ülikooli mõttekoja Jätkusuutliku Arengu Keskus (Center for Sustainable Development) direktor ja poliitökonoomia professor. Samuti on ta seotud jõulise Hiina Rahvavabariigi mõttekojaga Hiina Arenguuuringute Sihtasutus. Sachsil oli oluline roll nii Nõukogude Sotsialistlike Vabariikide Liidu järgse Venemaa, selle liiduvabariikide kui paljude Varssavi pakti riikide arengus. Muuhulgas nõustas ta Eesti raha- ja majandusreformide korraldamist. Lisaks on ta olnud lähedastes suhetes viimaste aastakümnete Ameerika Ühendriikide poliitilise juhtkonnaga.
Toimetas Karol Kallas