Postimehe ja Eesti Päevalehe terav kriitika kooseluseaduse tühistamist pooldava justiitsministri Urmas Reinsalu suhtes ei peegelda kainet mõistust ja intellektuaalset ausust, vaid ideoloogilist fanatismi ja kitsarinnalisust, leiab Objektiivi toimetus selle nädala juhtkirjas.
Selle nädala esmaspäeval väljendas justiitsminister Urmas Reinsalu seisukohta, et tema juhitav ministeerium teeb valitsusele ettepaneku toetada EKRE eelnõud kooseluseaduse tühistamiseks. Kohe järgmisel päeval pühendasid nii Postimees kui ka Eesti Päevaleht oma juhtkirjad Reinsalu materdamisele, toonitades, et tal peaks olema oma alatu käitumise pärast häbi.
Sellisest ühetaolisest ja ühekülgsest reaktsioonist nähtub taas, et suured ajalehed ei suuda juba ammu varjata oma ideoloogilist kallutatust, mille väljenduseks on ka reservatsioonideta toetus kooseluseaduse läbisurumisele. Muu hulgas kinnitab seda asjaolu, et osutatud juhtkirjades ei pannud nimetatud ajalehtede toimetused justkui tähelegi väga rahulikke, selgeid ja tervemõistuslikke argumente, mis viivad järelduseni, et kooseluseaduse tühistamine oleks ainuõige lahendus. Seal, kus peaks valitsema kaine mõistus ja intellektuaalne ausus, laiutab paraku ideoloogiline fanatism ja kitsarinnalisus.
Fakt on see, et kooseluseadus suruti 2014. aastal sotside ja reformierakonna juhtimisel parlamendis läbi ilma, et selleks olnuks piisavat poliitilist toetust. Seadus võeti vastu poolikul kujul vaid 40 poolthäälega, sest parlamendis ei leidnud piisavalt saadikuid seaduse terviklikul kujul vastuvõtmiseks, mis eeldanuks vähemalt 51 riigikogu liikme toetust. Seejuures loodeti, et ehk leidub riigikogu järgmises koosseisus piisavalt toetust ka rakendusaktide vastuvõtmiseks. Nüüd, ligi kolm aastat hiljem on aga selge, et nagu parlamendi eelmises koosseisus, nii ei ole ka praeguses koosseisus kooseluseaduse läbisurumise lõpuleviimiseks vajalikku poolehoidu. Seetõttu olemegi juba pikemat aega olukorras, kus justkui nurisünnitisena saadud kooseluseadus on küll vastu võetud, aga pole samas rakendatav ning külvab seetõttu vaid pingeid ja segadust.
Peaks olema iseenesest mõistetav, et kui ühe seaduse terviklikul kujul vastuvõtmiseks ei ole parlamendis toetust, siis ei saa seda seadust vastu võtta – sõltumata sellest, kui väga keegi tahaks vastupidist.
Peaks olema iseenesest mõistetav, et kui ühe seaduse terviklikul kujul vastuvõtmiseks ei ole parlamendis toetust, siis ei saa seda seadust vastu võtta – sõltumata sellest, kui väga keegi tahaks vastupidist. Paraku eirasid kooseluseaduse poolikul kujul läbisurujad ideoloogilisest fanatismist kantuna seda lihtsat tõsiasja. Nüüd oleks aga viimane aeg reaalsust aktsepteerida ja leppida, et seadus, mille läbisurumist ei ole võimalik lõpuni viia, tuleks tühistada, et pikaleveninud konflikt lõpetada. See oleks aus, õiglane ja riigimehelik lahendus.
Postimehe ja Eesti Päevalehe etteheited, nagu oleks Urmas Reinsalu süüdi ühiskonna lõhestamises ja vanade haavade lahtikiskumises, just nagu ka selles, et kooseluseaduse rakendusakte pole siiani vastu võetud, on aga lihtsalt naeruväärsed. Selles, et rahva enamuse tahte vastaselt jõuga läbi surutud kooseluseadus on nii sügavalt ühiskonda lõhestanud ning jõudnud tupikseisu, on süüdi üksnes kõnealuse seaduse läbisurujad, mitte need, kes on sellele vastu seisnud. Seega peaks häbi tundma just need, kes kooseluseaduse valetades, vassides ja manipuleerides niisugusel kujul läbi surusid, mitte need, kes püüdsid seda peatada.
Ent mida arvata etteheitest, nagu olnuks stabiilselt valimiskünnise lävepakule langenud reitinguga IRL-i kuuluva justiitsministri avaldus vaid odav trikk tähelepanu püüdmiseks? Aeg annab arutust – seda, et Reinsalu avaldus polnud pelgalt sõnakõlks, peaks tõestama ka lausutud sõnadele vastavad teod. Seega jääme ootama nii Urmas Reinsalu kui ka riigikogu IRL-i fraktsiooni otsustavat, ühtset ja sihikindlat tegutsemist kooseluseaduse tühistamise nimel, sest tõhusa koostöö korral IRL-i, EKRE ja Keskerakonna fraktsioonide ning antud küsimuses sarnaselt meelestatud teiste fraktsioonide liikmete vahel ei ole kooseluseaduse tühistamises midagi võimatut. Tarvis on vaid reaalset tahet selle eesmärgini jõuda.
Vooglaid ja Karilaid: ühiskonda lõhestav kooseluseadus tuleb tühistada
IRLi juhiks pürgimist kaaluv Seeder soovib kooseluseaduse tühistamist
Repliik: väide, nagu oleks kooseluseaduse tühistamine põhiseaduse vastane, ei kannata kriitikat