Seekordne juhtkiri käsitleb Eesti Päevalehe järjekordset propagandistlikku rünnakut, milles on kasutatud juba retsidiivseks kujunenud võtet manada traditsiooniliste väärtuste ja konservatiivse maailmavaate pooldajad Putini või Kremli käsilasteks.

Eesti Päevaleht (EPL) avaldas 13. jaanuaril artikli "Kremli-meelne ja häälekas "lastekaitse" rühib Eesti poliitikasse", millest võis lugeda MTÜ Eesti Vanemad koostööst ühe siinse juhtiva Vene propagandaasutusega Impressum. Ühing otsivat endale liitlasi Eesti poliitikas ja arendab suhteid nii Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) kui Sihtasutusega Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks (SAPTK).

MTÜ Eesti Vanemad loodi 2014. aasta novembris nüüdseks jõustunud lastekaitseseaduse vigadele tähelepanu juhtimiseks, kuid nagu EPL kirjutab, ei kritiseerita mitte ainult Eesti lastekaitset ja seadusloomet, vaid kogu läänelikku ühiskonda. Väljendatakse muret perede ellu sekkuvate sotsiaaltöötajate ja koolides tehtava homopropaganda pärast. Ühesõnaga: puhtakujuline putinism.

EPL-i arvates on MTÜ Eesti Vanemad tegevus Eesti ühiskonda lõhestada soovivale Vene propagandale kasulik – ja kasulik olevat see ka mitmele Eesti huvigrupile. "Hoolimata sidemetest Vene propagandaga ei põlga valitsuse jalgealust õõnestavat organisatsiooni ära rahvuslik EKRE. Lastekaitsesse homoseksuaalsuse teema lisamine annab väärt lisamaterjali SAPTK inforuumi. Opositsioonijõud kasutavad tõusvat ja vihast organisatsiooni meelsasti ära valitsuse kritiseerimiseks," kirjutab EPL.

On iseloomulik, et välismaist mõju nähakse probleemina ainult siis, kui see on seotud Venemaaga, kuigi samal ajal toimub Eestis ka lääneriikide rahastatud ideoloogiline mõjutamine – nimetagem kasvõi Kanada saatkonna abiga korraldatud "homokoolitust" Eesti kooliõpetajatele või ühiskonna eluterveid väärtusi lammutava võrdõigusvoliniku institutsiooni rahastamist Norra kuningriigi poolt.

EKRE aseesimehe Martin Helme sõnul üritab EPL panna lugejat uskuma, et "konservatiivid ja Eesti iseseisvuse kestmise eest võitlevad inimesed on Putini käsilased". Ja tõesti meenutab see, mida EPL praegu MTÜ Eesti Vanemad ja EKRE suhtes teeb, suuresti neid pahatahtlikke rünnakuid, mida sama väljaanne korraldas 2014. aasta suvel ajakirjanduseetika põhimõtteid rikkudes SAPTK vastu, süüdistades sihtasutust täiesti alusetult ja ilma igasuguse faktilise aluseta seotuses Venemaa võimuringkondadega.

Selles kontekstis on täiesti naeruväärne ja samas EPL-ile nii iseloomulik, et MTÜ Eesti Vanemad ja EKRE vastu suunatud artiklis süüdistatakse nagu möödaminnes ka SAPTK portaali Objektiiv "sageli kontrollimata faktidega lugude" avaldamises, viitamata sealjuures ühelegi konkreetsele loole, kus seda tehtud oleks.

Nn Putini-kaardi välja mängimine näib olevat EPL-i üks lemmikvõtteid oma ideoloogiliste vastaste mustamiseks ja diskrediteerimiseks. Aga selle võtte kasutamine räägib rohkem EPL-ist kui neist, kelle vastu niisugust madalat mängu mängitakse – ilmselt mõistavad seda ka väga paljud EPL-i lugejad.