WikiLeaksi asutaja Julian Assange osalemas 4. oktoobril 2016 videosilla vahendusel ajakirjanikele antud pressikonverentsil, mis tähistas organisatsiooni rajamisest kümne aasta täitumist. Foto: Steffi Loos, AFP/Scanpix

WikiLeaksi asutaja ja peatoimetaja Julian Assange’i advokaadid plaanivad pöörduda armuandmispalvega USA presidendiks valitud Donald Trumpi poole, taotledes seonduvalt salastatud dokumentide lekitamisega algatatud kriminaalmenetluse lõpetamist, vahendab Breitbart.

Juba aastaid Ecuadori Londoni saatkonnas asüüli taotlev Assange on kuulutatud USA võimude poolt tagaotsitavaks, kuna ta on avalikustanud endise ameerika sõduri Bradley Manningu kaudu saadud salastatud dokumente, mis seonduvad Iraagi ja Afganistani sõdadega.

Assange’i soovivad kohtu ette viia ka Rootsi ametivõimud, kes on esitanud talle seksuaalkuriteo kahtlustuse. Eelmisel nädalal käisid Rootsi prokurörid Assange’i Londonis küsitlemas.

Assange’i esindava advokaadi Jennifer Robinsoni sõnul “on oluline meeles pidada, et talle ei ole kunagi süüdistust esitatud ning et eelmine prokurör on juba korra menetlusest loobunud.”

“Oleme pöördunud Obama administratsiooni poole, viimati vaid mõned kuud tagasi, ja teeme seda ka tulevikus uute administratsioonide puhul, kuni uurimine lõpetatakse,” selgitas Robinson

WikiLeaksil oli hiljutiste USA presidendivalimiste kontekstis oluline roll, sest organisatsioon avalikustas tuhandeid Hillary Clintoni kampaaniajuhi John Podesta e-kirju, samuti Demokraatliku Partei sisekirjavahetust.

Kõige enam tähelepanu pälvinud paljastused tõid avalikkuse ette tõsiasja, et presidendikandidaatide debati küsimused lekitati eelnevalt Hillary Clintonile. Samuti tuli päevavalgele, et Clinton väljendas ühes siseringis peetud kõnes poolehoidu “piirideta maailmale” ja selgitas, et ta peab oluliseks kahe erineva identiteedi omamist, millest üks oleks suunatud avalikkusele, teine siseringile.