Foto: Wikimedia Commons

Peaminister ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas kinnitas Vikerraadio saates "Stuudios on peaminister", et tema isiklikult on traditsioonilise peremudeli toetaja. Ühtlasi pakkus ta välja abieluteemalise rahvahääletuse küsimuse sõnastuse, vahendab ERR.

Küsimusele, milline on aga Keskerakonna ja tema isiklik seisukoht abielureferendumi osas vastas Ratas, et Keskerakond on laiapõhjaline rahvaerakond, kus on alati olnud arvamuste paljusus: "Ja suurem enamus meie erakonnast on neid, kes toetavad abielu mehe ja naise vahel, aga erakonnas on ka neid, kes toetavad abieluõiguse laiendamist."

"Mina isiklikult olen traditsioonilise peremudeli toetaja," kinnitas Ratas. "Mul on neli last, ma olen 15 aastat kiriklikult laulatatud ja ma toetan sellist mudelit."

Abielureferendumi küsimuse sõnastus peaks olema konkreetne

Ratase sõnul peaks rahvahääletuse küsimuse sõnastus olema konkreetne, mistõttu pakkus ta välja järgmise sõnastuse: "Kas abielu peab jääma Eestis mehe ja naise vaheliseks liiduks?"

Ratas selgitas, et kui inimesed vastavad sellele küsimusele valdavalt eitavalt, siis on riigikogul võimalus, aga mitte kohustus teha perekonnaseaduses muudatusi.

"Aga kui valdav enamus vastab "jah", siis see on õiguslikult siduv ja riigikogu ei tohi muuta perekonnaseaduses abielu definitsiooni. Välja arvatud juhul, kui tehakse uus rahvahääletus ja tuleb uus vastus," sõnas Ratas.

Reformierakonnal pole ühtset seisukohta

Kommenteerides Kaja Kallase seisukohta, et abieluteemaline rahvahääletus tuleb muuta usaldushääletuseks valitsuse suhtes, vastas Ratas, et Reformierakond soovib teema poliitiliseks pöörata, kuna ei suuda erakonnasiseste eriarvamuste tõttu oma ühist seisukohta sõnastada.

"Tegelikult pole Reformierakonnal ühtset seisukohta ja nad tahavad selle ettepanekuga lihtsalt välja vingerdada," väitis Ratas.

Toimetas Martin Vaher