Indialased eile pangas raha ootamas. Foto: Mukesh Gupta, Reuters/Scanpix

Enam kui 1,2 miljardi elanikuga Indias käib paljudele läänes märkamatult eksperiment, mille käigus on biomeetriliselt skaneeritud kogu elanikkond ning sularaha kui maksevahend kasutuselt praktiliselt kadumas.

8. novembril teatas India peaminister Narendra Modi kodanike kummastuseks, et 1000 ja 500 ruupia suurused populaarseimad rahatähed (1000 ruupiat võrdub umbes 15 dollariga) ehk 86 protsenti käibel olevast sularahast enam ei kehti.

Nagu kirjutas 23. novembril Bloomberg, on järgnenud tormiline aeg: indialased tunglevad pankades, et väärtusetuks muutunud rahatähed väiksemate vastu välja vahetada.

Keskpank on palunud rahval "mitte paanitseda". Seejuures on India puhul tähtis teada, et valdaval osal elanikkonnast (hinnanguliselt 70-80 protsendil) ei ole pangaarvet ning elu käibki lihtsalt sularahaga.

Üheks India omapäraks on veel see, et inimesed hindavad ja armastavad kulda. Praegu ootab ees periood, kus loetud nädalate jooksul paljud abielluvad ning tihti on kaasavaraks kuld.

On spekuleeritud, et Modi samm ei ole tema poolt vabatahtlik. Arvatakse, et tegemist on globaalse survega tegutseda sularaha ja kulla vastu ning elektroonilise süsteemi suunas, mida on kerge riiklikult kontrollida.

Kui peavoolumeedia levitab peamiselt suhtumist, et tegemist on sammuga "musta raha" vastu, siis tegelikkuses saab väga suur osa indialasi lihtsalt sularahas palka ning selles pole midagi kriminaalset.

Analüütik Bill Holteri hinnangut olukorrale võib kuulata siit, alates 45. minutist.

98 protsendi ulatuses sularahaga elava ja arveldava India jaoks tähendab praegune olukord paljudes valdkondades praktiliselt seiskumist.

Paljude pangakontorite juures valvavad vihased elanikud, kes hoiavad töötajaid pantvangis ning eilse palgapäeva eel olid meeleolud ärevusttekitavad.

Ühe pankuri hinnangul võisid olla pangakontorite juures tunglemas umbkaudu 20 miljonit indialast.

Alates eksperimendi käivitumisest on pangajärjekordades teadaolevalt surnud vähemalt 70 inimest.

Pankades on raha vähe ning selle väljavõtmisele on seatud pitsitav ülempiir, mis paikneb hinnanguliselt vaid veidi kõrgemal 350 dollarist nädala kohta.

Sageli saab sularaha pankades otsa juba esimese hommikuse tunniga. Rahatähtede vahetamine on tehtud inimeste jaoks ülimalt keeruliseks ning selleks tuleb seista kolmes erinevas "sabas".

Samal ajal utsitab valitsus inimesi ja ettevõtteid elektrooniliste maksete suunas.

Kuna India parlament on liikunud selle poole, et anda riiklikele agentuuridele ligipääs miljardi elaniku biomeetrilistele andmetele – ikka turvalisuse ja julgeoleku nimel –, kardetakse Indias privaatsuse pärast.

Üleskutsed sularahavaba maailma loomiseks kõlavad üha sagedamini ning järjest jõulisemalt. Selliseid sõnumeid on teiste hulgas edastanud endine ABBA liige Björn Ulvaeus, aga ka endine eesti president Toomas Hendrik Ilves.

Uus ei ole ka Bloombergi poolt pakutud sõna "eksperiment", mida kasutas hiljuti rahapoliitikast kõneledes kõrge otsustaja Jacob Rothschild.

Kaadreid kohapealt: