Ameerika Ühendriikide välisminister Anthony Blinken ja kaitseminister Lloyd Austin pressikonverentsil Poolas Ukraina piiri lähistel, 25.04.2022. Foto: Scanpix

Ameerika Ühendriikide kaitseminister Lloyd J Austin III külastas pühapäeval 24. aprillil Kiievit, peale mida teatas ajakirjanikele, et USA eesmärgiks on tagada, et Venemaa ei oleks võimeline enam "tegema asju, mida see on käesoleva sissetungi ajal korda saatnud".

Mõne tunni jooksul peale Austini ja Ameerika Ühendriikide välisminister Anthony Blinkeni Kiievist lahkumist tabasid Venemaa raketid viite Ukraina raudteejaama, vahendab New York Times.

Ameerika Ühendriikide sõjaväe poliitilise juhi sõnul on Venemaa kandnud Ukrainas märkimisväärseid kaotusi, sealhulgas jäänud ilma "suurest hulgast sõduritest" ja Austini kinnitusel tegutseb Pentagon selle nimel, et Venemaa ei oleks "väga kiiresti võimeline seda võimekust taastama".

Austini sõnul järgneb Kiievi visiidile teisipäeval 26. aprillil kohtumine Ukraina esindajatega Saksamaal, kus arutatakse üksikasjalikumalt, millist abi Ukraina Venemaast jagu saamiseks vajab. "Me soovime Venemaad nõrgestada maani, et see ei saaks korda saata asju, mida see on teinud Ukraina sissetungi käigus," kinnitas kaitseminister.

Kahe sõjakuu jooksul on Ameerika Ühendriigid suurendanud järjepidevalt ühelt poolt sõjalise abi mahtu Ukrainale ja teiselt kehtestanud Venemaa majanduse halvamise eesmärgil üha rohkem sanktsioone.

Austin pidas koos Blinkeniga lühikese pressikonverentsi Ukraina piiri lähistel Poolas esmaspäeval 25. aprillil. Blinkeni sõnul pole Venemaal õnnestunud Ukraina riiki hävitada ja Ukraina on sõjas üha edukam ning tema sõnul avatakse mõne nädala jooksul Kiievis taas USA saatkond. 

Poliitikauudiste portaali ja uuringute ettevõtte RealClearPolitics asutaja ning juht Tom Bevan arvab sotsiaalmeedias Austini väljaütlemiste kohta: "Nii palju siis rahuläbirääkimistest. Esimese Ameerika Ühendriikide kõrgete ametnike visiidi tulemuseks Kiievisse on tõsine Venemaa vastase retoorika sõjakuse ägestamnine."

Toimetas Karol Kallas