Eesti peaminister Kaja Kallas rääkis Sky Newsile, et ka lääneriikide maavägede saatmine Ukraina sõtta peaks olema variandina laual. Foto: kuvatõmmis

Kuigi peaminister Kaja Kallas väitis Postimehele, et jutud lääneriikide vägede viimisest Ukrainasse ei olnud Pariisi tippkohtumisel laual ega olevat seega praegu teemaks, siis intervjuus Sky Newsile rääkis ta aga, et kõik võimalused peaksid oleme siiski laual, sealhulgas siis ka lääne maavägede saatmine Ukrainasse. Venemaa presidendi sõnul võib aga NATO sekkumine viia tuumasõja ning tsivilisatsiooni hävinguni.

Briti uudistekanali Sky News saatejuht Yalda Hakim küsis peaminister Kaja Kallaselt kolmapäeval avaldatud intervjuus, et mis on tema reaktsioon selle arutelu suhtes, mis puhkes pärast seda, kui Prantsusmaa president Emmanuel Macron teatas, et lääneriigid ei peaks välistama maavägede saatmist Ukrainasse.

"Esmalt peaks see, mida me otsustasime või arutasime suletud uste taga, olema võimalikult avalik… et me arutasime kõiki võimalusi. Ning mis on samuti oluline on see, et kõik mõtlevad, et mida enamat saaksime me teha, et Ukraina võidaks, sest kui võit pole meie eesmärgiks, siis ei saavuta me midagi," vastas Kallas.

"Nii et te ei välista maavägede saatmist? Kas te arvate, et Emmanuel Macronil oli õigus?" küsis saatejuht täiendavalt.

"Noh, ta ei pakkunud välja maavägede saatmist väga klassikalises mõttes, kuid ma arvan, et millele me peame mõtlema, on see, mida me veel teha saame. Ning mida me arutasime suletud uste taga oli see, et me peame olema selle osas avatud. Muidugi oleme me kõik demokraatiad ning seetõttu peame me arvestama ka erinevate riikide avaliku arvamusega. Kuid ma tahan rõhutada, et me ei peaks kartma iseenda jõudu, mis tähendab, et kui Venemaa ütleb, et see või teine samm oleks olukorra eskaleerimine… siis kaitse ei ole eskaleerimine," rääkis Kallas.

"Lihtsalt, et asi oleks selge, peaminister, siis te ütlete, et maavägede sisseviimist ei tuleks välistada? Kas need vestlused, mida on peetud suletud uste taga, kas need… kas kõik variandid peaksid olema laual? Kas te ütlete seda… kaasaarvatud maavägede sisseviimine?" küsis saatejuht veelkord.

"Ma ütlen, et kõik variandid peaksid olema laual. Mida me saaksime veel teha, et tõeliselt aidata Ukrainal võita ja sundida Venemaad oma piiridesse taganema, kuna see on Euroopa julgeolekuarhitektuuri küsimus ning see on samuti globaalse julgeolekuarhitektuuri küsimus. Kui Venemaa võidab, siis näeme me veel sõdu üle maailma ning see ei ole midagi, mida me sooviksime näha."

Samas teisipäeval Postimehele antud intervjuus väitis Kallas, et lääne maavägede Ukrainasse viimise ettepanekut ei olnud ning see ei olevat seega praegu ka teema:

"Päris vägede viimise asja ei olnud, see ei olnud ükski ettepanek. Võibolla on tõlkes läinud kaduma. See ei ole praegu teema. Jah, igasuguseid asju käidi välja. Tähtis on, et kõik mõtlevad kaasa, kuidas me saaksime Ukrainat kohe ja praegu aidata vajadustega, mis neil on. See teadmine on kõigile jõudnud ja on positiivne, et laua taga oli suur soov ja tahtmine tegutseda."

Kallas lisas, et kinniste uste taga peabki saama igasugu asju arutada, kuid viimaks on tähtis see, mida me otsustame.

Kallas selgitas veel, et Eesti ei ole kahe aasta jooksul ise initsiatiivi üles näidanud, et kui mitte otsustada, siis vähemalt arutada, kas teoreetiliselt üldse võiks vägesid Ukrainasse saata. "Sellel põhjusel, et oleme lähtunud sellest, mida ukrainlased meilt küsivad: ukrainlased küsivad laskemoona, varustust, õhukaitset."

Kui Sky Newsile antud intervjuu lõpus küsiti Kallaselt, et kas ta on mures ka Eesti tuleviku pärast, siis vastas ta, et me ei peaks olema mures seni, kuni me suudame aidata Ukrainal end kaitsta. Sellisel juhul ei ründavat Venemaa ka teisi riike. Kui aga Venemaa Ukrainas võidab, siis peame olema mures ka selle pärast, et Venemaa ründab järgmisena NATO-t.

Venemaa presidendi pressisekretäri Dmitri Peskovi sõnul tooks NATO vägede saatmine Ukrainasse aga paratamatult kaasa olukorra eskaleerumise ning otsese konflikti alliansi ja Venemaa vahel: "Sellisel juhul tuleks rääkida mitte (Venemaa-NATO konflikti) tõenäosusest, vaid paratamatusest. Täpselt nii me seda näeme."

Venemaa presidendi Vladimir Putini sõnul võib NATO sekkumine viia aga tuumasõja ja tsivilisatsiooni hävinguni, sest ka Venemaal on relvad, mis võivad tabada sihtmärke nende territooriumil. Ta lisas, et võimalike Ukraina sõjasse sekkujate jaoks saavad olema tagajärjed väga traagilised.

Kallase Sky Newsile antud intervjuud on võimalik kogu ulatuses vaadata siit:

Toimetas Martin Vaher