Alar Karis. Foto: Scanpix

Valitsuspoliitikute töö on ka vastata küsimustele, kui need kerkivad. Ja teha seda ka riigikogu komisjoni ees, sõltumata sellest, kas komisjoni juhib opositsiooni või koalitsiooni esindaja. Ning eriti siis, kui tuleb arutada raskeid ja ebameeldivaid küsimusi, nii nagu normaalses parlamentaarses riigis on kohane, kirjutas vabariigi president Alar Karis sotsiaalmeedia avalduses.

Karis toonitas, et presidendi ja valitsuse liikmete töö on hoida Eesti sisemist stabiilsust ning riigi sise- ja välispoliitilist tõsiseltvõetavust, kuid Kaja Kallase pereliikme Venemaa suunaline äritegevus on tekitanud meedias ja ühiskonnas palju küsimusi.

"Ukrainas vallutussõda pidavale Venemaale majandussanktsioonide kehtestamine on Euroopa Liidu ühine poliitika agressori ohjeldamiseks. Eesti on olnud üks sanktsioonipoliitika vedureid," sedastas Karis.

"Paljud Vene suunal äritegevusega seotud ettevõtjad tõmbasid end pooleteise aastaga – pärast 2022. aasta 24. veebruari – moraalsetel kaalutlustel sellest ärist välja. Nad käitusid õigesti, et mitte olla seotud agressorriigi ja tema majandusliku vereringega."

"Aga me teame, et kõik ei ole seda Euroopas teinud. Ka Eestis. Teatud firmade puhul seab see kahtluse alla Eesti riigi usaldusväärsuse suhtlemises meie liitlastega," nentis president.

"Valitsuspoliitikute töö on ka vastata küsimustele, kui need kerkivad. Ja teha seda ka riigikogu komisjoni ees, sõltumata sellest, kas komisjoni juhib opositsiooni või koalitsiooni esindaja. Ning eriti siis, kui tuleb arutada raskeid ja ebameeldivaid küsimusi, nii nagu normaalses parlamentaarses riigis on kohane ja vajalik, vajalik demokraatia toimimiseks," viitab Karis uudisele, mille kohaselt Kallas keeldus juba teist korda tulemast riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjoni istungile.

"Valikud, mis selles olukorras jätavad riigikogu kõrvale, loovad tuleviku jaoks pretsedendi ja kujundavad Eesti demokraatia mainet," kommenteeris president.

Karis toonitas, et Eesti on parlamentaarne riik, mis eeldab meilt kõigilt respekti rahva poolt valitud esinduskogu vastu.

"Peaminister on avalikkusele öelnud, et ta ei plaani tagasi astuda. Valitsusjuhi edasised sammud näitavad, kui tõsiseks ta tõusetunud probleemi peab ning milline on tema arvates Eesti riigile õige lahendus. Muidugi on siin oma oluline roll ka valitsuskoalitsiooni erakondadel – Reformierakonnal, Eesti 200-l, sotsiaaldemokraatidel," leidis Karis.

Karis rõhutas, et Eesti vajab töövõimelist ja sisemisele usaldusele toetuvat valitsust.

Toimetas Markus Järvi