Euroopa integreerub: Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker embab Euroopa Ülemkogu eesistujat Donald Tuski. Foto: Patrick Hertzog, AFP/Scanpix

Prantsuse kunagise presidendi François Mitterrand’i nõunik Hubert Védrine, kes oli aastakümnete eest üks Euroopa integreerumise arhitektidest, ütles intervjuus väljaandele Politico, et praegu tuleb selles küsimuses aeg maha võtta, kui ei taheta, et Euroopa elanikud edasise integreerumise ülekaalukalt tagasi lükkaksid.

“Enamikes riikides on valijatest 15–20 protsenti neid, kes lükkavad täielikult Euroopa [integreerumise] tagasi, ja samuti 15–20 protsenti neid, kes on jätkuvalt kangekaelsed eurofiilid. Nende vahel on vähemalt 60 protsenti neid, kes on euroallergilised, nagu ma neid nimetaksin. Ja samal ajal te näete, kuidas valitsused ja parteid hüppavad igal pool üles-alla ja nõuavad: “rohkem Euroopat, rohkem Euroopat!”,” rääkis Védrine ja lisas:

“Kui te tahate, et inimesed lükkaksid ülekaalukalt Euroopa [edasise integreerumise] tagasi, siis jätkake samas vaimus.”

Politico kirjutab, et ka Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk hoiatas esmaspäeval Luksemburgis toimunud paremtsentristliku Euroopa Rahvapartei üritusel, et nõudmine “rohkem Euroopat” annab vaid “populismile” hoogu juurde.

“Olles haaratud kohese ja täieliku integreerumise ideest, ei pannud me tähele, et tavalised inimesed, Euroopa kodanikud, ei jaga meie entusiasmi,” tõdes Tusk.

Loe lähemalt siit.