IRL peab valima, kas ajada Eesti asja kaitstes perekonda ja pereväärtusi või upitades erakonna valimistel läbikukkumiseni tüürinud Juhan Parts Euroopa Kontrollikotta soojale kohale. Foto: Tairo Lutter, Postimees/Scanpix

Eesti Päevaleht kirjutab väidetavalt siseinfole tuginedes, et Reformierakonna ja sotside surve IRL-ile on viinud nii kaugele, et koalitsioonierakondade kokkulepe kooseluseaduse läbisurumiseks võib sündida juba lähipäevil.

Väidetavalt survestatakse IRL-i endiselt sellega, et kui erakond ei ole nõus aitama kooseluseaduse läbisurumist lõpuni viima, siis jääb Juhan Parts ilma ammu loodetud ja hästi makstud kohast Euroopa Kontrollikojas.

Eesti Päevalehe andmeil on IRL valmis kompromissile minema. Samas on viimasel ajal palju toetust kaotanud erakond seadnud kompromissi saavutamise tingimuseks ühelt poolt selle, et kooseluseadust muudetaks moel, mis jätab n-ö koosellumise võimaluse vaid samast soost inimestele ja välistab lapsendamise võimaluse, ning teiselt poolt selle, et põhiseadust täiendataks abielu määratlusega ühe mehe ja ühe naise vahelise liiduna.

Ilmselt just IRL-iga kokkuleppele jõudmiseks lisaaja võitmise nimel otsustati algselt sellele nädalale planeeritud kooseluseaduse rakendussätete eelnõu teine ja kolmas lugemine edasi lükata. Kui IRL-iga siiski kokkuleppele jõuda ei õnnestu, püütakse Eesti Päevalehe väitel kooseluseaduse läbisurumise lõpuleviimisega jätkata, võttes rakendusaktide eelnõust välja need punktid, mis vajavad 51 riigikogu liikme poolthäält.

Mitmete IRL-i liikmete hinnangul tähendaks erakonna poolne toetus kooseluseaduse läbisurumisele niigi räbalas olukorras parteile otsustavat hoopi, sest see tooks kaasa konservatiivselt ja rahvuslikult meelestatud valijate lõpliku usalduse kaotuse.

Korduvatest püüdlustest hoolimata ei ole Objektiivi toimetusel õnnestunud IRL-i juhtkonnalt toimuva suhtes selgitusi saada. Varem on IRL korduvalt kinnitanud vastuseisu kooseluseaduse läbisurumisele ning erakonna juhid on lubanud seisukohta mitte muuta.