Jevgeni Ossinovski. Foto: Scanpix

Tervise- ja tööministri Jevgeni Ossinovski kinnitusel ei kaasne pagulaste saabumisega erakordset nakkushaiguste sissetoomist. Kuid terviseameti epidemioloogianõunik Kuulo Kutsar kirjutas alles kuu aja eest, et ministeeriumid on sisserändajate tervisekontrolli ja nakkushaiguste leviku ennetamisega arvestanud kahetsusväärselt vähe.

“Teiste Euroopa Liidu riikide senise kogemuse põhjal on teada, et enamjaolt esineb pagulastel nakkushaigusi, mis levivad ka Euroopas ning osa neist on põhjustatud põgenike halbadest elamistingimustest, mitte millestki muust,” kõneles Jevgeni Ossinovski riigikogus.

Minister lubas, et kui migrantidel peakski olema nakkushaigusi, “siis need diagnoositakse kiiresti ja ravitakse välja.”

Septembris hoiatas aga epidemioloog Kuulo Kutsar, et terviseohud pagulasi vastu võtvale riigile on suured eeskätt raskete ja suure levikupotentsiaaliga nakkushaiguste sissetoomise tõttu.

Kreeka ja Itaalia kaudu on juba jõudnud mõnda Euroopa Liidu liikmesriiki – vaatamata saabujate esmasele tervisekontrollile – täilevitatav taastuv palavik ja tüüfus, naha- ja haavadifteeria, sügelised, pedikuloos, Staphylococcus aureus-nakkus, MRSA ja hemolüütiline Streptococcus A-nakkus.

Nakkushaigusi toovad Euroopasse eeskätt Eritreast, Etioopiast, Somaaliast, Sudaanist, Iraagist, Afganistanist, Süüriast ja Lääne-Aafrikast pärit migrandid.

Loe lähemalt siit ja siit.