Üks kliimaaktivist üritab ennast hindamatu Vermeeri maali külge liimida, teine peab rahvale aga kliimaloengut, 27. oktoobril 2022, Haagis, Hollandis. Foto: Twitter

Hollandis Haagi Mauritshuisi kunstimuuseumis vandaalitsesid kliimaaktivistid Johannes Vermeeri maailmakuulsa meistriteose "Tütarlaps pärlkõrvarõngaga" kallal. Üks üritas ennast maali külge liimida, teine valas talle purgitäie punast vedelikku peale ning pidas rahvale kliimaloengut. Kokku vahistas politsei kolm aktivisti avaliku varavastase vägivalla tõttu.

Kirjeldatud intsident leidis aset neljapäeval, 27. oktoobril ning see jäädvustati ka video peale.

"Kuidas te tunnete, kui te näete, et midagi ilusat ja hindamatut näiliselt hävitatakse teie silme ees? Kas te tunnete tugevat viha? Hea. See on tunne, mis tekib, kui näete planeedi hävitamist oma silme ees," rääkis üks aktivistides, kes kandis valget t-särki kirjaga "Just Stop Oil" ehk "lihtsalt peatage nafta".

Ta ütles pealtvaatajatele, et "see maal on kaitstud klaasiga, kuid meie laste tulevik ei ole kaitstud, samuti ei ole kaitstud vaesuse elavate inimeste tulevik, kes peavad valima kütmise või söömise vahel".

Samal ajal hõikasid pealtvaatajad neile "häbi", nimetasid nende tegevust "sündsusetuks" ning käskisid neil vandaalitsemine lõpetada ja sealt minema minna.

Mõne aja pärast arreteeris kohalik politsei kolm aktivisti avaliku varavastase vägivalla tõttu ning viis nad muuseumist minema. Aktivistide identiteeti pole veel avalikustatud.

1665. aastal Johannes Vermeeri poolt maalitud teos oli õnneks tõepoolest klaasi taga ega saanud kahjustada ning see pandi juba reedel jälle muuseumisse vaatamiseks välja. "Maali seisukorda on uurinud meie konservaatorid. Õnneks klaasi all olev meistriteos ei saanud kahjustada," teatas muuseum.

Muuseumi direktor Martine Gosselink ütles, et "me oleme uskumatult tänulikud, et tütarlaps ei saanud kahjustada ning toodi nii kiiresti tagasi oma tavapärasele kohale, et meie külastajad üle terve maailma saaksid teda taas imetleda, sest selleks kunst ongi".

"Kunst on kaitsetu ning Mauritshuis mõistab tugevalt hukka katsed seda ükskõik mis põhjusel kahjustada," lisas muuseum. Samas keelduti intsidenti täiendavalt kommenteerimast, kuna see tooks kliimaprotestijatele ainult suuremat kuulsust.

Kunstidetektiiv ja kirjanik Arthur Brand palus sotsiaalmeedias aktivistidel lõpetada kunsti kasutamise tähelepanu püüdlemiseks: "On ka teisi viise, kuidas saada tähelepanu kliimaprobleemidele."

Kahjuks pole see samas erandlik intsident – varasemalt on kliimaaktivistid loopinud kartuliputru Claude Monet' maalile "Les Meules" ("Heinakuhjad") Saksamaa Barberini muuseumis ning tomatisuppi Vincent van Gogh'i maalile "Päevalilled" Londoni Rahvusgaleriis. Mõlemal juhul ei saanud maalid õnneks kahjustada.

Vermeeri meistriteose "Tütarlaps pärlkõrvarõngaga" täpset hinda pole teada, kuna Mauritshuisi muuseumil pole kavas seda müüa, kuid viimane kunstniku vähemtuntud teos, mis 2004. aastal avalikult müüdi, sai hinnaks 30 miljonit dollarit.

Toimetas Martin Vaher