Meenutus "Türgi diili" sünnist: piltnike ette pagulaslapsi paitama on kummardunud Saksa kantsler Angela Merkel ja endine Türgi peaminister Ahmet Davutoglu. Pealtvaatajate hulgas seisab Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk (paremalt teine). Foto: /Scanpix

Mecklenburg-Vorpommernist on Angela Merkel ise pärit. Ja pagulasi pole seal Saksamaa kohta palju – mullu umbes 23 000. Ometi läks see lihtsakoeline kant eile ajalukku kui esimene liidumaa, kus üks paremerakond kristlikele demokraatidele koha kätte näitas.

Nimelt võttis vaevalt kolme aasta vanune Alternatiiv Saksamaa Jaoks (AfD) eilsetel kohalikel valimistel 20,8 protsenti häältest – ning seda klassikalise protestihääletuse kombel spektri kogu ulatuses paremalt läbi tsentri vasakule välja, kirjutab Financial Times.

Mis veelgi tähtsam, välja valima meelitati ka laisemat sorti inertsed kodanikud.

Ühendas aga rahvast vaid üks konkreetne küsimus – rahulolematus Saksa pagulaspoliitikaga. Ning 2017. aasta üldvalimiste lähenedes ei ole trendi taandumist ilmselt oodata.

Merkeli erakonnas on oodata kasvavat rahutust ning ilmselt suureneb surve rakendada migratsioonist kõneledes teravamat kleelepruuki – või isegi tunnistada vigu.