Reimo Mets riigikogus parlamendi esimehe Eiki Nestori ja sotsiaalminister Helmen Küti vastuvõtt Baltic Pride festivali puhul. Foto: Scanpix

Paljusid inimesi on pannud mõtlema asjaolu, et tuntud homoaktivistist jurist Reimo Mets püüdis kohtu kaudu takistada väidetavaid pedofiile paljastanud saate “Kuuuurija” eetrisse laskmist. Selle fakti taustal tasub aga meenutada, et 2006. aastal püüdis Mets ise alaealisi poisse homoklubisse meelitada.

Esmaspäeva õhtul eetris olnud saates “Kuuuurija” paljastati väidetava pedofiilina aastakümneid kooliõpetajana töötanud Urmas Kaus. Nimetatud isikut puudutav saatelõik jõudis aga eetrisse üle noatera, kuna tuntud homoaktivistist jurist Reimo Mets pöördus Kausi esindajana kohtu poole taotlusega keelata saate näitamine.

Mets saavutaski Harju maakohtu poolt saate eetrisselaskmist keelava määruse andmise, ent TV3 esindava advokaadi Ants Nõmperi sekkumise tulemusel õnnestus see viimasel hetkel tühistada, et väidetavaid pedofiile paljastav saade saaks plaanitud kujul eetrisse minna.

“Terve nädalavahetuse pommitas ta [Reimo Mets – toim.] mind kirjadega ja ähvardas kohtutäituriga, kui koheselt reede pärastlõunast otsust ei täida ja kõiki saate reklaame, sotsmeedia postitusi maha ei võta. Muide, eile peale seda kui kohus määrust muutis, soovis Mets veelkord saadet keelata. Õnneks kohus ei olnud seekord enam nõus ja andis meile võimaluse vastata,” kirjutas Facebookis toimunut kirjeldades “Kuuuurija” saatejuht Katrin Lust.

Asjaolu, et väidetava pedofiili kaitseks asus kiiresti tegutsema just Reimo Mets, on tekitanud paljudes inimestes küsimusi.

“Eks see ütle ka üht-teist, kui Reimo Mets viskub pedofiili kaitseks ambrasuurile ja pingutab kuis jaksab, et avalikkuse ees ei saaks pedofiil paljastatud. Ta võib ju väita, et teeb vaid kliendi esindamise tööd, ent igal juristil on vabadus valida, keda esindada, keda mitte. Igal juhul on informatiivne teada, et Metsa näol on tegu inimesega, kes sooviks pedofiilide jälgid teod kinni mätsida. Ei saa välistada, et mees seisab neile pedofiilidele, keda ta püüab kaitsta, lähemal kui avalikult paistab,” kommenteeris Facebookis olukorda Varro Vooglaid.

Eelneva taustal tasub meenutada juba 2006. aastal aset leidnud juhtumit, kui Reimo Mets püüdis toona Tallinna vanalinnas Sauna tänaval tegutsenud homoklubi Angel juhina tegutsedes meelitada nimetatud klubisse alaealisi poisse, lubades anda neile klubikülastuse korral tasuta helkuri.

“Kuna meil [homoseksuaalidel – toim.] endil lapsi pole, siis peame teiste laste eest hoolitsema,” selgitas Mets.

Metsa sõnul lähtus kampaania soovist süstida noortesse paremat suhtumist seksuaalvähemustesse. “Loodame, et just sellest põlvkonnast tulevad tolerantsed, demokraatlikku maailmapilti arvestavad ja mõistvad inimesed,” toonitas ta.

Küsimuse peale, kas ta ei karda avalikkuse halvakspanu seoses püüdlusega meelitada lapsi homoklubisse, vastas Mets enesekindlalt, et ei karda, kuna asjad ei käivat nii, et “anname helkuri ja see nakatab saaja kohe homoks”.

“Kuna meil [homoseksuaalidel – toim.] endil lapsi pole, siis peame teiste laste eest hoolitsema,” selgitas Mets toona ettevõtmise tausta.

Siiski pälvis homoklubi Angel kampaania avalikkuse terava hukkamõistu.

Kampaania kritiseerijatega ühines ka haridus- ja teadusministeerium, mille teabekorralduse osakonna juhataja Tarmu Kurmi sõnul tekitas ürituse puhul küsimusi asjaolu, et helkureid jagatakse kuni 18-aastastele koolipoistele klubis, kuhu pääseb vastavalt selle sisekorrale alates 18. eluaastast.

Reimo Mets on olnud kooseluseaduse läbisurumise üks peamisi eestkõnelejaid ning tema eestvedamisel on kohtud langetanud ka mitu otsust (vt siitsiit ja siit), mis sillutavad teed nn homoabielu seadustamisele Eesti Vabariigis.

Täiendus: kolmapäeva pärastlõunal teatas Reimo Mets Õhtulehe andmetel, et loobub väidetava pedofiili Urmas Kausi edasisest esindamisest.