Pühapäevasel lõunasöögil Pariisis on sõna võtnud Prantsuse president Emmanuel (püsti), keda kuulab teiste hulgas USA ametivend Donald Trump (istub). Foto: Scanpix

Pühapäeval Pariisi esimese maailmasõja lõpu sajandat aastapäeva tähistama kogunenud maailma liidritest ei suutnud mõned jätta kasutamata võimalust lennutada kriitilisi nooli USA presidendi Donald Trumpi suunas.

Nii nentis pidustuste võõrustaja ja Prantsuse president Emmanuel Macron, et "patriotism on rahvusluse täpne vastand: rahvuslus on reetmine."

"Kui me mõtleme, et esmajärjekorras võivad tulla vaid meie huvid ja me ei hooli teistest, [siis] see on meie väärtuste reetmine, kõikide meie moraalsete väärtuste reetmine," rääkis Macron.

Kanada peaminister Justin Trudeau hoiatas omalt poolt, et mõned liidrid kasutavad sotsiaalmeediat õõnestamaks demokraatiat ning polariseerimaks valijaid.

Trudeau avaldas ühtlasi toetust peavoolumeediale, keda ei tohiks süüdistada võltsuudiste (ingl. k. fake news) edastamises.

"Rünnakud meedia aadressil ei puuduta üksnes sinu eelistatud kandidaadi valituks osutumise tagamist, vaid nad kasvatavad kodanikes künismi kõigi võimuesindajate suhtes – institutsioonide suhtes, kes eksisteerivad selleks, et meid kui kodanikke kaitsta," toonitas Trudeau.

"Kui inimesed tunnevad, et nende institutsioonid ei suuda neid kaitsta, otsivad nad lihtsaid vastuseid populismist, rahvuslusest, piiride sulgemisest… ja ksenofoobiast," loetles Trudeau.

Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk teatas omalt poolt, et tänane USA ei ole huvitatud "tugevast ja ühtsest" Euroopast ning nimetas rahvuslust "fundamentaalseks ohuks" Euroopa Liidule.

"Esimest korda ajaloos on meil Ameerika administratsioon, mis – delikaatselt väljendudes – ei ole häälestatud ühendatud [ja] tugevale Euroopale," ütles Tusk.

Kõige "selgemaks näiteks rahvusluse" ohtlikkusest on Tuski sõnutsi siiski "Brexit".

President Trump ütles hiljutisel suurel rahvakoosolekul kaasmaalastele, et ta on rahvuslane ning eeldab, et teda selleks ka kutsutakse.

Ametisse astudes selgitas Trump, et on ennekõike USA president ning seab Ameerika huvid oma poliitikas esiteks (America first).

Trump on tuntud kui tulihingeline Twitteri kasutaja, mis annab talle võimaluse suhelda avalikkusega minnes mööda peavoolumeediast, mille poole ta harjumuspäraselt pöördub kasutades sõnapaari fake news.

Toimetas Urho Meister

Trump: olen rahvuslane