Jaak Madison 26. novembril 2019 Toompeal ÜRO migratsioonileppe vastasel meeleavaldusel. Foto: Backpack Studio (Flickr)

EKRE aseesimees Jaak Madison kritiseeris Facebookis oma erakonna esimehest siseminister Mart Helme otsust maksta Politsei- ja Piirivalveameti peadirektor Elmar Vaherile preemiat. Talle vastas isikliku torkega Mart Helme abikaasa Helle-Monika Helme, soovitades Madisonil endal loobuda töö peatanud Euroopa Parlamendi saadiku palgast.

"Ei midagi isiklikku, kuid majanduskriisi sisenedes ei peaks preemiaid määrama.
Kui siis ehk koroonaviirusega võitluse lõpus, kui sisejulgeolek on tugevalt hakkama saanud," kirjutas ka abipolitseinikuna tegutsev Madison.

Ühtlasi postitas ta koos oma kommentaariga koopia siseministri 31. märtsi käskkirjast, millega Helme määras 6000-eurose kuupalgaga Vahrile 2400 eurot preemiat "heade tulemuste eest siseturvalisuse tagamisel".

Ei midagi isiklikku, kuid majanduskriisi sisenedes ei peaks preemiaid määrama. Kui siis ehk koroonaviirusega võitluse lõpus, kui sisejulgeolek on tugevalt hakkama saanud.

Posted by Jaak Madison on Reede, 3. aprill 2020

.
Madisonile vastas teravalt oma abikaasa kaitseks välja astunud Helle-Monika Helme, kes kirjutas, et "Vaher pani oma ametkonnaga 24 tunni jooksul piiri kinni ja on kogu kriisi ajal teinud 24/7 tööd, mitte ei istu täispalgaga kodus nagu seitse eurosaadikut".

Sama kommentaari on EKRE fraktsioonis riigikogu liikmeks olev Helme korranud Madisoni postituse all vähemalt seitse korda.

EKRE Sõprade Klubi lehel on väga aktiivse Facebooki-kommentaatorina tuntud EKRE esimehe abikaasa võtnud sõna veelgi teravamas toonis, kirjutades siseministri otsuse suhtes kriitilise postituse all, et ehk peaks Madison ise oma palgast loobuma:

"Ma mõtlen, et äkki küsiks ka sellise küsimuse, et ajal, kui Europarlamendi hoone on tühi ja selle ümber viliseb tuul, võiksid kõik europarlamendi saadikud oma 10 000 igakuisest palgast loobuda. Ka see tuleb muuseas meie maksumaksjate taskust, meie raskustes inimeste taskust. Kui meie oma ministeeriumid ja meie oma ametnikud ikkagi teevad kõik praegu oma haldusalas kõvasti tööd (ka need kes vbl nn. rahuajal kohvi keetsid), siis miks peaks kodusistuvatele eurosaadikutele maksma lihtsalt niisama 10 000. Et nad viriseksid ja näpuga näitaksid, kui valesti siin Eestis asju aetakse!"

Madison ei jätnud torkele vastamata, vaid märkis omalt poolt, et kuivõrd peatatud on ka riigikogu töö, siis ehk tasuks Helmel endal kaaluda palgast loobumist:

"Vähemalt ei tule ükski sent Europarlamendi liikmetele Eesti maksumaksja taskust ega eelarvest ning lisaks sellele on vähemalt ka seis [võrreldes] Riigikogu liikmetega parem – nemad saavad olematute istungite eest ikka ju täispalka Eesti riigieelarvest koos kuluhüvitistega 😉 Kui juba nii isiklikuks taheti minna. Kui preemiad kriisi ajal isikutele, kes alles polevat [olnud] kuidagi sobilikud peadirektori ametikohale, on sobilikud, siis hüva. Mis seal ikka. Mage on ikka see seis."

Isiklikuks läinud vaidluses on oma seisukohta avaldanud ka paljud EKRE pooldajad, kelle ülekaalukas enamus leiab nii Madisoni postituse all kui ka EKRE Sõprade Klubis, et tõsise majandusliku kriisi puhkemise ajal, mil paljude inimeste palka kärbitakse ning mil paljud kaotavad üldse töö ja sissetuleku, saadab tippametnikele tuhandetesse eurodesse ulatuvate preemiate määramine tõepoolest ühiskonnale vale sõnumi.

Imestust avaldatakse Vaheri premeerimise üle ka seetõttu, et veel suvel pidasid nii Mart Helme kui ka Martin Helme teda PPA juhi kohale täiesti sobimatuks ja üritasid sundida teda oma ametipostilt taanduma.

Riigikogu esimees Henn Põlluaas ütles, et ei soovi Mart Helme poolt määratud preemiate suhtes avalikult seisukohta väljendada. "Ma ei hakka seda kommenteerima praegu," märkis EKRE juhatusse kuuluv Põlluaas vastuseks Delfi esitatud küsimusele.

Lisaks Vaherile määratud 2400-eurosele preemiale määras Mart Helme preemia ka Häirekeskuse peadirektor Kätlin Alvelale (2300 eurot), Päästeameti peadirektor Kuno Tammearule (3300 eurot), siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskuse direktor Ragner Paeverele (2900 eurot) ja sisekaitseakadeemia rektor Marek Linkile (2300 eurot).

Toimetas Varro Vooglaid

Repliik: praegusel ajal tippametnikele preemiate maksmine riivab rahva õiglustunnet