Mõttesse vajunud peaminister Taavi Rõivas Stenbocki majas. Foto: Eero Vabamägi, Postimees/Scanpix

Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) toetus tõusis jaanuaris 12 protsendini, selgub Turu-uuringute AS-i küsitlusest. Tegemist on suurima muutusega erakondade reitingutes võrreldes 2015. aasta detsembriga.

Kõige suurem toetus – 26 protsenti – oli endiselt Keskerakonnal, kuid võrreldes detsembriga polnud peamise opositsioonierakonna toetus muutunud. Reformierakonna toetus oli langenud 20 protsendilt 17 protsendile, sotsiaaldemokraadid ja Vabaerakond jagasid 13 protsendiga 3.–4. kohta, kuid EKRE tõus 10 protsendilt 12 protsendile on viinud konservatiivid üsna nende kannule. Parlamendierakondadest viimasel kohal oli IRL 7-protsendilise toetusega.

Opositsioonierakondade toetus küündib kokku liidetuna 51 protsendini, koalitsioonierakondade toetus ainult 37 protsendini. Samas jättis tervelt kolmandik valimisõiguslikest kodanikest (küsitluses osalenud inimeste näitel) oma eelistuse määratlemata.

EKRE parlamendifraktsiooni esimees Martin Helme ütles "Aktuaalsele kaamerale", et nende erakond sihib toetust, mis oleks valimistevahelisel ajal 15–20 protsendi vahel. "Aga ma olen kindel, et me läheme neist mööda," ütles Helme Vabaerakonda silmas pidades ja lisas: "Kusjuures arvan, et me läheme lõpuks ka Reformierakonnast mööda."

Keskerakonna juhi Edgar Savisaare arvates näitavad küsitluse tulemused, et Taavi Rõivase valitsuse lõpp on lähedal. "Mida kauem praegune valitsus püsib, seda rängemalt ta kukub! Ta ei lähe enam vihinaga lõhki, ta on pigem sellises seisus, kus ta püüab läbi suruda niisuguseid seadusi, mis on ühesooliste poolt. Aga see ei muuda midagi, see pigem süvendab ühiskonnas vastuolusid ja situatsioon läheb teravamaks," rääkis Savisaar Tallinna Televisiooni uudistesaates.