Briti koomik John Cleese. Foto: Scanpix

"Monty Pythoni" staar John Cleese leiab, et nn vihakõne kriminaliseerimine, nagu plaanib Šoti valitsus islamiusulise justiitsministri eestvedamisel, ohustab loomingulist eneseväljendust.

"See on loomingulisusele hävitav, sest loomingulisus põhineb spontaansusel. Kunstiliselt huvitavad asjad tulevad alateadvusest, ja kui sa pead neid impulsse toimetama, siis ei tule sellest midagi välja," rääkis ta hiljutisel debatil.

Šotimaa uus vihakõneseadus on rahva hulgas rohkelt poleemikat tekitanud. Esialgses versioonis ei olnud selle alusel inimese süüdimõistmiseks vaja isegi tahtlikku tegu – piisav oleks olnud see, et inimese poolt öeldu või kirjutatu on "tõenäoliselt mõne grupi vastu viha üles ässitav".

Ka uuendatud seaduse tekst sisaldab äärmiselt ähmaseid ja ähvardavaid paragrahve. Näiteks võiks kodanikke karistada selle eest, et nende valduses on tekste vm materjale, mis on mõne grupi suhtes "ähvardavad või solvavad". Teatavasti solvavad koomikud tihti kõige erinevamaid isikuid ja gruppe.

Katoliku kiriku hinnangul võiks säärane seadus muuta illegaalseks samasooliste abielu või transseksuaalsusega seotud seadusemuudatuste kritiseerimise. Ka Šoti politseinike ühendus on seaduse vastu, kuna see paneks neile ülesande teha järelevalvet inimeste mõtete ja tunnete kohta, delegitimiseerides nii politseid rahva silmis.

Seaduse vastuvõtmist veab 1960ndatel Šotimaale saabunud immigrantide peres kasvanud justiitsminister Humza Yousaf. Mehe ema on pärit Keeniast ja isa Pakistanist. Nooruses töötas Yousaf muuhulgas ühe islami heategevusorganisatsiooni kõneisikuna. Samuti oli ta esimese Šoti islamiusulise parlamendisaadiku Bashir Ahmadi assistent.

Cleese on varem öelnud, et igasugune huumor põhineb kriitilisusel. "Kui keegi on perfektselt hea ja intelligentne ja paindlik ja käitub alati korralikult, siis tal pole huumorimeelt. Huumor on omane inimestele, kes nii ei käitu – nagu Trump," leidis koomik.

Tunnustatud koomik on olnud ka ise nn tühistamiskultuuri sihtmärgiks. Näiteks leidis BBC esihumorist Shane Allen 2018. aastal, et Monty Pythoni trupp koosnes vaid valgetest keskklassi meestest, mida ta pidas halvaks. Tänapäeval peavad koomikud Alleni sõnul olema "mitmekesised".

Toimetas Jaanus Vogelberg