KPMG UK endine nõukogu esimees Bill Michael. Foto: YouTube'i ekraanitõmmis

147 riigis tegutsev auditi-, maksu- ja nõustamisteenuseid pakkuvate ettevõtete võrgustik KPMG Ühendkuningriigi haru nõukogu esimees Bill Michael pidi ameti maha panema, kuna julges kritiseerida “alateadliku kallutatuse” inimestest välja juurimise “koolitusi”.

8. veebruaril toimunud Zoomi videokoosolekul rääkis Michael: “Alateadliku kallutatuse kontseptsioon on totaalne saast.” … “Mitte ükski alateadliku kallutatuse koolitus, mis kunagi on läbi viidud, pole mitte kunagi midagi paremaks teinud,” vahendab Spiked.

Ta heitis ettevõtte töötajatele ka ette, et need kasutavad Covidit ära “ohvri mängimiseks” lisades, et neil on õnn töötada “väga õnnelikus valdkonnas”. Tema sõnul peaksid töötajad oma elu “kontrollima”, mitte nutma pandeemia pärast.

Ülemuse kurjustamise peale esitasid töötajad tema peale kaebuse, mille peale emafirma alustas Michaeli kommentaaride osas uurimise. Alguses KPMG UK juht peatas oma tegevuse nõukogus, kuid mõned päevad hiljem esitas lahkumisavalduse põhjusel, et tema olukord on ettevõttes muutunud “väljakannatamatuks”. Samuti esitas ta ka vabanduse.

Michael on KPMGs töötanud kolmkümmend aastat.

“Alateadliku kallutatuse eemaldamise koolitustel” tegeletakse ideoloogiliste väidetega, mille kohaselt on kõik valged salajas rassistid, seda isegi iseendale teadvustamata. Koolitustel sunnitakse inimesi üles tunnistama ja omaks võtma eelarvamusi, mida neil ei ole.

Rassismist üldisemalt rääkides väitis Michael, et KPMGs on palju asju, mis vajavad muutmist, kuid ilmselgelt pole alateadliku kallutatuse koolitused sobiv viis tarviliste tulemusteni jõudmiseks.

Michaeli lahkumine näitab, et KPMG arveametnikud peavad ennast eelkõige sotsiaalse õigluse sõduriteks. Spikedi hinnangul on tegemist järjekordse näitega, et “Suur Virgumine” (great awokening) on vallutanud ärimaailma.

KPMG tegutseb Eestis advokaadibüroona, selle juhtivpartnerid on naised ja ettevõtte ekspertide lehelt vaatavad vastu kümme naist ning kolm meest.

Toimetas Karol Kallas