Kreeka politsei koguneb Kreeka-Türgi piirile 29.02.2020 Foto: Scanpix

Reedel teatas Türgi, peale 33 sõduri surma Süürias Idlibis, et ei hoia immigrante enam oma riigis kinni ja lubab neil minna Euroopasse. Tegemist ei olnud ainult lubamisega: immigrante hakati Kreeka piirile vedama bussidega.

Peale Ankara teadaannet, et see lubab 72 tunni jooksul kõigil soovijail suunduda Euroopasse, sulges Kreeka Türgiga maismaa- ja merepiiri, vahendab Zerohedge.

Kreeka ei sulgenud piire ainult sisserändajatele, vaid nii kaua kui Türgist üritavad riiki tungida tuhanded sisserändajad, ei lubata Türgist Kreekasse mitte kedagi.

Ajakirjanduse andmetel on Kreeka saatnud Egeuse merele inimkaubitsejaid ja sisserändajaid tõrjuma viiskümmend sõja- ning patrulllaeva tagamaks, et Türgist ei pääseks riiki ükski alus.

Kreeka valitsuse ametnike sõnul toetavad sisserändajate tõrjumist maismaapiiril vähemalt kümme helikopterit.

Piirivalvuritele on olulisematesse piiripunktidesse saadetud appi ka sõjaväe eriüksused.

Kui Euroliidu ametnikud alles arutavad, kas Türgi käigu näol on tegemist ainult ähvardusega või on tõepoolest "pais avatud", on Bulgaaria samuti astunud samme piiri kindlustamiseks Türgist saabuvate sisserändajate vastu.

Kreeka peaminister Kyriakos Mitsotakis vandus reedel, et ühtegi illegaali Kreekasse ei lubata.

Türgi valitsuse pressiesindaja Fahrettin Altun on varem öelnud, et kui Euroopa Liit ei anna riigis peatuva enam kui kolme miljoni sisserändaja tarbeks veelgi rohkem raha, siis ei jää Türgil muud üle kui need minema lasta.

Reedel hoiatas uue suure migratsioonilaine eest inimesi ka Ungari peaminister Victor Orbán.

"Peamine küsimus on selles, kas me suudame selle lõunast tuleva laine peatada. Ma olen alati öelnud, et sisseränne toimub lainetena. Me peame olema valmis, et saabub uus sisserändelaine ja Ungari piire hakatakse massiliselt ründama ning me peame olema valmis oma piire kaitsma," rääkis Orbán Kossuth Radiole antud intervjuus.

Ungari ja Poola sõlmisid esmaspäeval 24. veebruaril kaitsealase kokkuleppe, mille üheks eesmärgiks on võitlemine illegaalse sisserände ning sellega kaasneva terrorismiga.

Toimetas Karol Kallas