Ungari sõjavägi Ungari piiril patrullimas. Foto: ReMix

Poola ja Ungari on teineteise joaks tähtsaimad sõjalised partnerid ja üheskoos võideldakse illegaalse sisserände ning terrorismiga, kinnitasid mõlema riigi kaitseministrid kaitsekoostöö lepingu allkirjastamisel Varssavis.

Kokkuleppes kinnitatakse, et kaks riiki on teineteise jaoks tähtsaimad strateegilised partnerid NATO sees, vahendab ReMix.

"Ungari huvides on, et Poola jaoks oleks Visegradi neliku kolm ülejäänud riiki jätkuvalt kõige olulisemad sõjalise koostöö partnerid," rääkis Ungari kautseminister Tibor Benkö.

Ungari ja Poola võitlevad ebaseadusliku sisserändega

Poola kaitseministri Mariusz Błaszczaki sõnul on tema riigi jaoks oluline kõrgetasemeline koostöö Ungari relvajõududega ja seda eriti hariduse, väljaõppe, ühiste sõjaväeõppuste, sõjaväekalmistute hooldamise ning sisserände ärahoidmise vallas.

Kui NATO tagab jätkuvalt kahe riigi relvajõudude peamise koostööraamistiku, siis mõlema sõjaväe jõulisemat koostööd on vaja selleks, et ära hoida ebaseaduslik sisseränne ja terrorism, mis käib illegaalse sisserändega käsikäes, leiab Benkö.

Vaatamata sellele, et mõlemad riigid kuuluvad NATO-sse, on nad aeg-ajalt olnud seoses suhtumisega massisisserändesse teiste Lääneriikide põlu all.

Ungari välisminister Péter Szijjártó juhtis eelmine aasta toimunud ÜRO ja OSCE korraldatud konverentsil tähelepanu, kuidas ÜRO kulutab tohutuid summasid migratsiooni toetamiseks, kuid mitte midagi terrorismi vastaseks võitluseks.

"Me kutsume ÜRO-d üles lisama oma eelarvesse terrorismiga võitlemise ja kulutama oma eelarvest rohkem terrorismivastasele võitlusele ja vähem migratsioonile ning see on kõigi maailma inimeste huvides," rääkis Szijjártó.

Kahe riigi sõjaline koostöö on varemgi vilja kandnud.  Ungari sõjaline abi mängis olulist rolli Poola 1920. aasta võidus riiki sisse tunginud Venemaa vägede üle.

Käesoleva aasta augustis peetakse Poolas Varssavi lahingu saja aasta tähtpäeva. Nimetatud lahingut tuntakse ka Vistula ime nime all ja sellest sai murdepunkt Poola ning Venemaa sõjas, mis viis esimese otsustava võiduni. Venemaa toonane juht Vladimir Lenin leidis, et riigi vägede jaoks oli tegemist "kohutava kaotusega".

Poola kaitsejõud allkirjastasid käesoleva aasta 31. jaanuaril lepingu, millega ostetakse 4,2 miljardi euro eest 32 viienda põlvkonna F-35A Lightning II hävituslennukit.

Toimetas Karol Kallas