Iraani vaktsineerimiskampaania Tehranis. Foto: Scanpix

Iraan käivitas riikliku COVID-19 vastase vaktsineerimisprogrammi Venemaal välja töötatud vaktsiiniga. President Hassan Rouhani korraldusel algatati vaktsineerimist tervisehoiutöötajatest, vahendab AL-Jazeera.

Esimene doos Venemaal välja töötatud vaktsiini manustati Iraani tervisehoiuministri Saeed Namaki pojale Parsa Namakile, hajutamaks rahva umbusku koroonavaktsiini vastu. Möödunud nädalal puhkes Iraanis laiaulatuslik avalik debatt, kui tervisehoiueksperdid väljendasid avalikult kriitilisi positsioone Sputniku turvalisuse suhtes.

"Summutamaks umbusklike kahtlusi, otsustasime alustada vaktsineerimist oma enda pereliikmetest, et terve Iraani rahvas saaks veenduda meie motiivides," deklareeris islamivabariigi tervishoiuminister otse-eetris. Oma valmisolekust lasta ennast Sputnikuga avalikkuse ees vaktsineerida andis teada ka riigi president Hassan Rouhani.

Möödunud nädalal avaldas maailma juhtiv meditsiiniajakiri "The Lancet" Sputniku efektiivsustestide tulemused, mis näitasid, et Vene vaktsiini tõhusus on 91,6%.

Iraan võttis Venemaalt vastu esimese 10 000 doosist koosneva vaktsiinisaadetise mõned nädalad tagasi. Kokku tarnib Venemaa islamivabariigile viis miljonit ühikut vaktsiini seni veel määramata ajagraafiku alusel.

Vaktsineerimisprogrammiga tehti algust päev enne Iraani 1979. aasta revolutsiooni aastapäeva. Peatselt on oodata ka Iraani teise siseriiklikult välja arendatud vaktsiini Razi COV-Pars inimkatsete algust. Iraani peamine kodumaine vaktsiin COVIran Barekat on jõudmas inimkatsete lõpufaasi, mille tulemused on plaanis avalikustada peagi.

Iraani vaktsiiniprogrammi juhid on andnud teada, et Teheranil on kavas rajada Lähis-Ida suurim vaktsiinide väljatöötamise kompleks, mis oleks võimeline kevadest tootma 10 miljonit vaktsiinidoosi kuus.