Ajaloolane ja poliitik Lauri Vahtre ütles Konservatiivsel Konverentsil Objektiivile antud intervjuus, et konservatiivsus on tervemõistuslik, inimloomusele vastav maailmavaade ja eluhoiak ning selle eeldamine ühiskonnast.

Erakonda Isamaa kuuluv Vahtre toonitas, et konservatiivsuse mõiste vajab lähemat lahtimõtestamist, muu hulgas läbi selle selgitamise, mida terve mõistuse ja inimloomuse all tuleks silmas pidada ning milline ühiskondlik korraldus neile vastaks.

Tema sõnul on konservatiivsel ilmavaatel kindlasti tulevikku, sest ühiskond oma enamuses ongi konservatiivne ja konservatiivsus on tegelikult kogu ühiskondliku olemise alus.

"Oma alustes on kõik ühiskonnad, mis ei purune, vaid mis püsivad, ikkagi konservatiivsed – nad ei saakski muidu eksisteerida," selgitas ta ja lisas, et vahepeal maad võtnud põlgus konservatiivsuse vastu osutub loodetavasti järjekordseks mööduvaks moeks.

Oma alustes on kõik ühiskonnad, mis ei purune, vaid mis püsivad, ikkagi konservatiivsed – nad ei saakski muidu eksisteerida.

Konservatiivse hoiaku tugevnemises ja selle põlu alt väljatoomiseks tuleb Vahtre sõnul rääkida asjadest ausalt nii, nagu need on.

"Rääkida tuleb sellest, et nii mõnigi moodne teooria on ebaloogiline, iseendaga vastuolus ja mitte elluviidav. Tuleb üle saada aupaklikkusest akadeemilistes sfäärides toodetud tohutu hulga mõttetuste ees ja nimetada mõttetusi lihtsalt mõttetusteks. Siis me vabanemegi nagu mingisugusest nõidusunest, vaatame ringi ja taipame, et tegu oligi mingisuguse uimaga ja et nüüd tuleb normaalse inimesena edasi elada."

Konservatiividel tuleks Vahtre sõnul lõpuni seista inimloomuse ja sellega kooskõlas oleva ühiskonnakorralduse eest. Tervemõistuslik elukäsitlus algab tema hinnangul tõe tunnistamisest, faktide aktsepteerimisest inimese ja ühiskonna kohta.

Lõpetuseks toonitas Vahtre, et konservatiivset ilmavaadet tuleb kanda auga, mitte seda häbenedes ja mitte leppides selle põlu alla panemisega. Seetõttu on tema hinnangul väga vajalikud üritused nagu Konservatiivne Konverents, millega julgustatakse inimesi konservatiivsete ideaalide eest seisma.

Toimetas Varro Vooglaid

Ivan Makarov: Eesti ajakirjandusmaastikul valitseb vasakliberaalsete vaadete tohutu ülekaal