Ursula von der Leyen esinemas Maailma Majandusfoorumi Davos Agenda 2021 virtuaalsel kõnekoosolekul 26.01.2021. Foto: Scanpix

Euroopa Komisjon üllitas 30. novembril korraks video, milles Ursula von der Leyen teatas, et hinnanguliselt on Venemaa sissetungi tõrjumise käigus hukkunud 120 000 Ukrainlast.

Postitus äratas oma senikuulmatult suurte numbritega koheselt tähelepanu ja komisjon eemaldas selle peatselt ilmavõrgust, vahendab Euractiv

Videos teatas Leyen, et seni on hukkunud 20 000 tsiviilisikut ja rohkem kui 100 000 Ukraina sõjaväelast. Algne video levib sotsiaalmeedias.

Ülemkomissar ei täpsustanud, kust tema andmed pärinevad.

Video, millest hukkunute numbrid olid välja lõigatud, ja selle mahakirjutus, pandi uuesti üles.

Euroopa Komisjoni kõneisik selgitas hiljem, et eemaldatud suured numbrid olid hukkunud ja vigastatud kokku. Ta ütles, et eeldatavad hukkunute-vigastatute numbrid on pärit "välistest allikatest", kuid ei täpsustanud millistest ja kas need on kooskõlas Ukraina poole andmetega.

Sõjavälja kaotuseid loetakse tavaliselt, kas pöördumatud (surmad) või ravitavad juhtumid ning väga harva esitatakse neid ühe numbrina.

Ukraina on alates sõja algusest oma kaotuste numbreid pidanud rahvusliku julgeoleku küsimuseks ja seda teavet kiivalt tsenseerinud ning Leyeni esinemine pani "Kiievi kulme kergitama".

Leyeni "kogemata" välja öeldud numbrid paistavad kattuvat Venemaa propagandas nimetatud Ukraina poole kaotuste suurusjärkudega.

Toimetas Karol Kallas