Prantsusmaa toonane peaminister Manuel Valls (paremal) 2015. aasta 18. septembris Stockholmi koolis õpilastega vestlemas. Valls viibis Rootsis, et sealse ametivennaga migratsioonikriisi asju arutada. Foto: Scanpix

Rootsil on üha raskem leida piisavalt õpetajaid olukorras, kus koolides jääb vajaka nii lugupidamisest kui turvalisusest, kirjutab Christina Johansson portaalis Voice of Europe.

Paljud õpetajad peavad olema tunnistajateks ahistamistele ja vägivallale teismeliste poolt, kes ähvardavad ja kuritarvitavad seksuaalselt nii kaasõpilasi kui neid endid.

Kuna üha sagedamini lähevad koolides käiku noad ja muud relvad, plaanitakse koolides parasjagu rangemaid turvameetmeid.

Näitena vägivallast pussitas 17-aastane afgaan mullu ühes Stockholmi lõunaosa koolis surnuks samaealise kaasmaalase.

Paljud tõsised juhtumid ei jõua aga iial peavoolumeediasse. Koolidirektorid üritavad tihtilugu oma probleeme varjata ning jätta muljet, et olukord on kontrolli all.

Samal ajal adutakse Rootsis tohutut õpetajate defitsiiti. Ajavahemikus 2015-2019 tuleb tööle võtta võibolla lausa 90 000 täisajaga õpetajat, mis tähendab seda, et eksami peavad sooritama ligikaudu 60 000 õpetajat rohkem, kui viimasel viiel aastal, sedastas valitsus 2016. aasta jaanuaris.

Üheks puudujääki põhjuseks on ilmselt ohtlik töökeskkond.

Endine Rootsi peaminister massiimmigratsioonist: nagu laste saamine