Sakslased protestivad Kölni pearaudteejaama juures. Loosungil on tekst: "Ei rassismile, ei seksismile". Foto: Hermann J. Knippertz, AP/Scanpix

Tuntud arvamusliider Ahto Lobjakas pahandab Twitteris, et meedia edastab uudiseid Kölnis juhtunu kohta viisil, mis võib inimestes äratada pahameelt sisserändajate suhtes: "sorry, aga Kölni uudiste tampimine ilma adekvaatse konteksti & analyysita on kui kutse lintshimisele."

Veidi hiljem lisas mees oma Twitteri-kontole uue säutsu: "hullem on, et täiesti modereerimata kommentaariumis möllab meil lintshimisatmosfäär -& ei sekku ykski meedia- ega yhisk autoriteet".

Veel postitas Lobjakas mõtteavalduse, mille sõnumiks on, et pahategudes ei saa süüdistada automaatselt kõiki võõramaalasi: "proovime nii: ykski araabia taustaga mees, kes polnud Kölni raudteejaama ees seksuaalkuritegusid tegemas, pole nendes syydi."

Ahto Lobjakale kuulub pärast Pariisi terrorirünnakuid kirjutatud mõte, et "iga Pariisi moslem on rohkem eurooplane – k.a mõrvarid – kui nahavärvile või seedimata kristlusele toetuv poolharitlane Eestis."

ETV uudistesaates "Aktuaalne kaamera" vihjas aga Eesti suursaadik Saksamaal Kaja Tael, et Kölni sündmuste taga võivad olla hoopis grupeeringud, kes pagulasteemalist segadust ja sellega seonduvat infovoogu enda tegevuseks ära kasutada ning endale sobivalt suunata tahavad.

"Politseiuurimine alles käib, aga ei saa ka välistada, et kogu see uusaastasündmus oli kuritegelike jõukude teadlik tegevus selle nimel, et pagulasmassi ära kaduda ja sinna sulanduda," rääkis Tael.