Foto: Scanpix

Ahto Lobjaka sõnul on Eesti jõudnud kriisi, kuna Mart ja Martin Helme näol on valitsuse lävel inimesed, kes tõstatavad juudiküsimuse ja esindavad ainuüksi seetõttu “räiget antisemitismi”.

Pühapäeval analüüsisid Raadio 2 stuudios Ahto Lobjakas ja Andrus Karnau möödunud nädala olulisemaid sisepoliitilisi sündmuseid. “Olukorrast riigis” keskendus saate avapooles uutele ministrikandidaatidele, juttu tuli ka KAPO aastaraamatust.

Lisaks Helmedele märkis Lobjakas ära ka Mart Järviku Facebooki postituse, milles tulevane maaeluminister kirjutab oma Facebooki seinal: Siim Kallas ja Toomas-Hendrik Ilves on juudid ja ei seisa seega Eesti riigi eest.

“Inimene kes sellise teksti paneb üles oma avaliku palge illustratsiooniks ei kõlba mitte kusagile, kindlasti mitte Eesti Vabariigi valitsusse. President peab leidma selle julguse, et see nii ka oleks,” leidis Lobjakas.

Ta lisas – viidates KAPO aastaraamatule ja asutuse peadirektor Arnold Sinisalu sõnadele – et läänelike universaalsete väärtuste kaitse peaks olema üks Kaitsepolitsei ülesandeid. Meil aga saavad valitsusse “rassistid, antisemiidid ja muu sarnane saast (vabandab).”

Lobjakas soovitas president Kersti Kaljulaidil jätta valitsuskoalitsioon kinnitamata, sest praegune võimuliit tähendab Eestile täielikku krahhi. Kui koalitsioon ka jõustub, siis saatejuhtide sõnul ei ole sellel tulevikku ning esimesed mõrad on juba praegu näha. Näiteks majandusminister Taavo Aas ja tulevane rahandusminister Martin Helme on selgelt erimeelel alkoholiaktsiisi langetamise küsimuses.

EKRE kahjuks räägivad ka kolm tipppoliitika kogemuseta ministrit – Mart Järvik (maaeluminster), Marti Kuusik (IT ja väliskaubanduseminster) ja Rene Kokk (keskkonnaminister).

Saade tekitas mõneski EKRE pooldajas pahameelt ja leiti, et Lobjakas läks oma väljendites üle vihakõne piiri.

Toimetas Lennart Käämer