Illustratsioon: Wikimedia Commons

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni aseesimees Jaak Madison (EKRE) leiab, et Eesti välisministeerium peaks kutsuma välja Kreeka suursaadiku Eestis, et küsida selgitusi kommunismi kuritegusid pisendava Kreeka justiitsministri Stavros Kontonise tegevuse kohta. Samal ajal on riigikogu liige Oudekki Loone (Keskerakond) avaldanud Kreeka meedias avaliku tänukirja, milles väljendab oma tänulikkust ja austust kommunismi kaitsnud minister Kontonisele.

Rahvuskonservatiiv Jaak Madison peab häbiväärseks Kreeka justiitsministri otsust mitte osaleda Tallinnas toimunud kommunismi kuritegude konverentsil ning tema jäika vastuseisu kommunismi ja natsismi võrdsustamisele.

"Me ei tohi leppida sellega, et Euroopas on riike, kes üritavad võltsida ajalugu ning pisendada kommunistlike režiimide kuritegusid. 20. sajandi kommunistlik eksperiment on nõudnud üle saja miljoni inimelu," ütles Madison ja lisas:

"Samuti ei tohi me leppida sellega, et kui on vaja kinni maksta kreeklaste pensioneid, siis oleme Jürgen Ligiga esireas. Kui aga läheb jutt kommunismi kuritegude hukkamõistmisele, siis hakkab Kreeka valitsuse liige rääkima paremäärmuslusest ning "ohtlikust ja vastuvõetamatust ajaloo võltsimisest". Solidaarsus ei saa olla vaid ühepoolne, eriti olukorras, kus Eesti osaleb Kreeka võlgade kinnimaksmises."

Keskerakondlase Oudekki Loone hinnangul on aga "jõupingutused kaudselt õigustada natsirežiimi ja natsiideoloogiat on tänases Eesti poliitikas tugevalt olemas".

"Austatud minister Stavros Kontonis, tahan väljendada oma tõelist tänulikkust ja austust teie ja Kreeka valitsuse otsuse vastu mitte osaleda konverentsil, mille teema oli "Kommunistlike režiimide kuritegude pärand 21. sajandi Euroopas". Teie otsuse tagamaade selgitus oli perfektne!" kirjutas Loone ühes Kreeka meediaväljaandes.

23. augustil mälestati Tallinnas kommunismi ja natsismi ohvreid, mille puhul kogunesid Eesti pealinna Euroopa Liidu justiitsministrid. Tulemata jättis Kreeka justiitsminister Stavros Kontonis, kuna tema sõnul ei saa natsismi ja kommunismi omavahel võrdsustada.