Homolipp koos Soome lipuga. Foto: Bigstockphoto.com

Pereväärtuste ja soo mõiste lõhkumine ja murendamine on sihikindel protsess, mis püüab laieneda üha uutesse piirkondadesse, kirjutab Paul Oja Kouvolast.

25. augustil 2018 korraldati Kouvolas Pride-rongkäik ja pärast seda perede pidu linnapargis. Hinnangute kohaselt osales rongkäigul umbes 500 inimest.

Kõik läks rahulikult. Marssijad, enamjaolt noored inimesed, nägid suuremalt osalt täiesti tavalised välja ja kõndisid rahulikult. Nii üle võlli, nagu mõnedel Rootsis või Berliinis tehtud videotel, ei läinud meeleolu hoopiski, kuigi mõned marssijad püüdsid sinnapoole üsna hoolega.

Üllatas, et paljudel olid väikelapsed lapsevankritega kaasas. Mis nendel nonde suguveidrikega tegemist oli, see jäi mulle küll arusaamatuks.

Rahva seas lippas ringi üks arvata 7–8-aastane tüdruk, vikerkaarelint üle õla. Mõtlesin, et kui tema isa või ema oleksid olnud homod/lesbid või hoopis mingist ebamäärasest soost, siis teda ei oleks ju olemaski olnud. Ta ise seda muidugi mõelda ei osanud, nautis lihtsalt kogu olemusega rõõmsa rahvapeo meeleolu ja tunnet, et LGBT on tegelikult täitsa kihvt värk.

Kohale olid toodud mõned välikäimlad, kõigil poliitkorrektselt “UNISEX” ukse peal. Võrdsus eelkõige!

Selline üritus korraldati Kouvolas esimest korda. Korraldajatel on plaanis hakata neid pidama igal aastal.

Eriti salliv võrdsete õiguste eest võitleja heteromees Riku Ruohoniemi kirjutab blogis:

“Erinevad seksuaalsused ei ole arvamuste asi, uskumise asi ega meditsiinilised seigad. Need on tõsiasjad. … Sina, va heteromees, pista täna õlled-vorstid kotti, võta eit kaenlasse ja tule Kouvola Pride’ile pidu panema. See pidu on mõeldud kõigile ja kõikide heaks.”

Põliste pereväärtuste ja soomõistete lõhkumine ja murendamine on sihikindel protsess, mis jätkub kogu aeg ja püüab laieneda üha uutesse piirkondadesse.

Eelmisel aastal sündis Soomes sama vähe lapsi kui aastal 1868. Sündide arv Soomes on vähenenud juba seitsmendat aastat järjest.

Helsingi suurmošee ehitamiseks keeldus linnavalitsus mõni aeg tagasi luba andmast. Projekti algatajad vandusid, et nemad alla ei anna. Huvitav, mis seisus projekt praegu on?

Paul Oja, Kouvola